Hannelore Kraft (SPD) miniszterelnök számára már akkor eldőlt minden, amikor dél körül a szónoki pulthoz lépett az ülésteremben. Elmondta búcsúbeszédét, megköszönte kormánya tagjainak és a kormánypárti frakciónak a jó együttműködést és a hihetetlen fegyelmet. Kifejezte háláját az ellenzéknek is, amely húsz hónapon keresztül életben tartotta a 181 fős parlamentben 90 mandátummal rendelkező kisebbségi kormányát.
Az első fordulóban elutasították a költségvetést, így Kraft bejelentette, hogy a koalíció kezdeményezi a parlament feloszlatását.
Korábban az volt a látszat, hogy a CDU, az FDP és a Baloldali Párt is tart az előre hozott választásoktól. Gerhard Papke, az FDP frakcióvezetője dicsérte a kormány tárgyalókészségét a 2012-es költségvetéssel kapcsolatban. A sokkal kritikusabb CDU szintén tett kiegészítéseket az idei büdzséhez. A Baloldali Párt frakciója még hétfőn is arról beszélt, hogy a vörös–zöld frakció költségvetésének elfogadása lehetséges.
Kedden este aztán megváltozott a hangulat. A tartományi gyűlés vezetése arra emlékeztette a frakciókat, hogy az egész költségvetés bukottnak tekinthető, ha az egyik fejezetét elutasítják. Ezt az ellenzék csak úgy tudta volna megakadályozni, ha nyitva hagyja a lehetőséget azzal, hogy távol marad vagy tartózkodik a szavazástól.
„Nem akarjuk és tudjuk a felelőtlen adósságpolitikát követni. Vágyálmokkal nem lehet megbízható politikát folytatni” – fogalmazott Papke. A frakcióvezető kiemelte saját hitelességét, amely megszenvedte a kormányhoz való közeledésüket. „Én még sohasem voltam ilyen büszke, hogy a frakció vezetője vagyok” – vélekedett az elutasítás után Papke.
Sylvia Löhrmann, a Zöldek miniszterelnök-helyettese még optimista volt, hiszen a kisebbségi kormány „függ a konstruktív ellenzéktől. A tartomány érdekében nem engedhetünk meg a taktikai játékokat, még kevésbé a bizonytalan helyzetet.” A Zöldeknél a düsseldorfi fordulatot Berlinnek szánt jelzésként értékelik. „Ez azt jelenti, hogy a személyi vitáknak azonnal véget kell érniük az országos vezetésben; most a meggyőzés és szakfeladatok a legfontosabbak” – nyilatkozta Hermann Ott Bundestag-képviselő.
A voksolás előtt még az összes párt harciasnak mutatkozott, majd negyed hatkor megszületett a feloszlatáshoz vezető eredmény. Két hónapon belül meg kell tartani a választást.