„A parlament csak kirakatintézmény”

Principalisták belharcaként jellemezte az iráni választásokat portálunknak egy Közel-Kelet-szakértő, mely ellenzékiek és igazi pártok nélkül zajlott le.

Gabay Balázs
2012. 03. 06. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adatok 90 százalékos feldolgozottsága mellett kijelenthető: Ali Hámenej ajatollah híveinek elsöprő győzelmével ért véget a pénteken megtartott iráni parlamenti választás. A végleges eredményeket ugyan csak hétfőn hirdetik ki, az már most biztos, hogy a képviselői helyek legalább 75 százalékát söpörték be a „principalisták”. A 290 parlamenti helyért ezúttal majd 3200 jelölt küzdött. A felmérések szerint 10 százalékkal többen keresték fel az urnákat, mint az erőszakhullámot kiváltó 2009-es elnökválasztás alkalmával. A két legnagyobb ellenzéki vezető, Mirhusszein Muszavi és Mehdi Karubi eközben házi őrizetben csücsült.

A teheráni körzetben 30 parlamenti mandátumból tizenkilencet szereztek meg a legfőbb vallási vezető támogatói, de a nagyobb városokban és a vidéki körzetek zömében is az ajatollah hívei kerültek többségbe.

A 2012-es iráni parlamenti választáson a konzervatívok szerezték meg a szavazatok 59,7 százalékát. A voksolás legnagyobb győztesei között van a Konzervatívok Egyesült Frontja, az Iszlám Forradalom és Stabilitás Frontja, a Nép Hangja és az Iszlám Felkelés Frontja. A reformisták, köztük a Reformerek Demokratikus Koalíciója, a Dolgozók Koalíciója és a Mérsékelt Reformerek a voksok 35,5 százalékát gyűjtötték be. A függetlenek 2,5, a zsidók, örmények, katolikusok és zoroasztriánusok alkotta kisebbségek pedig 2,1 százalékot értek el március 2-án.

Béna kacsa

A választásoknak csupán az első köre zárult le pénteken, ugyanis legalább 30 képviselő személye csupán a júniusi megismételt voksoláson dől majd el. Iráni elemzők egy része úgy véli, Mahmúd Ahmadinezsád tábora még nem semmisült meg, a komolyabb elemzéseket csak a júniusi második fordulót követően lehet elkészíteni. A másik elemzői tábor ezzel szemben azt hangoztatta: Ahmadinezsád ugyan végigviszi még ezt a ciklust, de végül „béna kacsaként” távozik az elnöki székből.

Csak az ismeretség számít

Ezen a voksoláson az indulók zöme principalistának bélyegezte magát, így nehéz meghatározni, kik arattak elsöprő győzelmet – magyarázta az MNO-nak Ablaka Gergely. Az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének tanára elmondta: Ahmadinezsád tábora ugyan veszített támogatottságából, de továbbra is komoly pozíciókat birtokol. A pénteki választást a szakértő a konzervatívok belharcaként jellemezte. „Ez nem vihar a pohár vízben, hiszen a voksolás befolyásolja a további politikai küzdelmet, a nagy kérdések azonban nyáron dőlnek majd el.”

Az iráni belpolitikával kapcsolatban érdekes kettősségről beszélhetünk, folytatta. „Működik ugyan a parlament, és választás útján kerül hatalomra a köztársasági elnök, mindeközben viszont kiépült egy olyan klientelista rendszer, melyben kizárólag az ismeretség számít – magyarázta a Közel-Kelet-kutató. – Az ország parlamentje igazából kirakatintézmény. Irán egy olyan sok központú diktatúra, ahol a háttérben kőkeményen folynak a személyi és a frakcióharcok. A politikai életet rengeteg töréspont szabdalja fel: nemcsak etnikai, vallási síkon is éles viták zajlanak” – fogalmazott félreérthetetlenül Ablaka Gergely.

Pártok nélküli politika

Hogyan lehetne bármit is megszavazni a parlamentben, ha az isteni törvény másfajta útmutatást ír elő a politikusok számára? – teszi fel magának a kérdést a konzervatív képviselők jelentős része. Emellett azt is ki kell emelni, hogy Iránban 1987 óta törvény tiltja a pártalakítást, így gyakorlatilag politikai csoportosulások, frakciók szállnak harcba egy-egy parlamenti választás alkalmával, ahogyan múlt pénteken is.

A választások utáni időszak egyik legnagyobb kérdése, hogy hozhat-e bármiféle változást Irán nukleáris programjában a voksolás eredménye. Az ELTE Közel-Kelet-szakértője szerint minden marad a régiben. „Iránban egyelőre nem eldöntött kérdés, hogy az országnak szüksége van-e atombombára vagy sem. Vannak, akik egyértelműen támogatják a fejlesztést, akadnak viszont, akik másképp vélekednek. Jelenleg az atomtudósok félreállítása és a technikai akadályok leküzdése van napirenden ebben a kérdésben.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.