Az ENSZ engedélyt kért Damaszkusztól arra, hogy békefenntartási szakemberekből álló csoportot küldhessen az országba a körülmények felmérésére, de a kérésre még nem kapott választ. „Ha megkapjuk az engedélyt, körülbelül 250 főre lesz szükség” – mondta az diplomata.
A megfigyelők fegyvertelenek lesznek, és a szíriai hadsereg oltalma alatt állnak majd. A kontingenst az olyan, már létező békefenntartó ENSZ-kontingensek mintájára hozzák létre, mint a libanoni UNIFIL vagy a Golán-fennsíki, illetve a szudáni misszió.
Ahmed Davutoğlu török külügyminiszter pénteken az AP hírügynökségnek adott interjújában kijelentette, hogy az ENSZ és az Arab Liga közös szíriai küldöttjének, Kofi Annannak a béketerve Damaszkusz utolsó esélye, és ha a szíriai vezetés nem hajlandó végrehajtani a tervet, akkor „szigorú intézkedésekkel” találja magát szembe. A külügyminiszter nem részletezte, hogy mik volnának ezek az intézkedések.
A szíriai hadsereg pénteken ismét hevesebben támadta a felkelők állásait. A Bassár el-Aszad elnökhöz hű erők támadták Homsz városának több negyedét, és Idlíb tartományban is fokozták támadásaik intenzitását az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) jogvédő szervezet szerint. Ezen a napon 39 ember halt meg erőszakos cselekményben, közülük 32 civil volt – tette hozzá az OSDH.
Elég a véres elnyomásból
Eközben pénteken tüntetésre hívtak a damaszkuszi rezsim ellen lázadók, hogy elítéljék az arab országokat, amelyek szerintük tétlenül nézik a tiltakozó mozgalom véres elnyomását.
Ismert, Franciaország elítélte a Szíriában folytatódó elnyomást, ahol a Bassár el-Aszad vezette rezsim annak ellenére folytatja az erőszakot, hogy elfogadta az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja, Kofi Annan által kidolgozott béketervet.
Mint arról már beszámoltunk, a BRICS országok vezetői egyöntetűen úgy vélik, hogy csak párbeszéd útján lehet véget vetni az erőszaknak Szíriában. A damaszkuszi külügyminisztérium szóvivője szerdán kijelentette: Szíria vissza fogja utasítani az Arab Liga csütörtökre Bagdadba tervezett csúcsértekezletének minden kezdeményezését.