„Elegem lett abból, hogy a médiában csak negatívan tudósítanak”

A török közösség mozgósítását tűzte ki célul az a fiatal török származású, Ausztriában nevelkedett szerző, aki provokatív könyvet írt a bevándorlólétről – olvasható a Die Pressében.

2012. 03. 02. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Többen vagyunk. Fiatalabbak vagyunk. Éhesebbek vagyunk. Gazdaságunk gyorsabban növekszik. Erősebbek vagyunk” – ez az az öt tézis, amellyel Inan Türkmen tudatosan provokál könyvében. A könyv címében szereplő többes szám első személy („Jövünk”) alatt a törököket érti. A 25 éves szerző szerdán hivatalosan bemutatott könyvében megpróbálja a török közösséget mozgósítani. „Nekem elegem lett abból, hogy a médiában csak negatív összefüggésben tudósítanak a törökökről és Törökországról” – nyilatkozta a Die Pressének. Türkmen török bevándorlók fiaként Linzben nevelkedett és Bécsben tanult. Egy olyan generáció képviselője, aki mindkét nyelvet és mindkét kultúrát ismeri.

Szerinte generációja tagjai számára a közbeszédben nem kapnak elég teret a kétnyelvűségben és multikulturalitásában megbúvó lehetőségek, csak a hiányosságok. „Mi vagyunk az első számú ellenségkép” – véli Türkmen, és úgy fogalmaz, a kép „a törökországi származásunk és a muzulmánságunk miatt negatívabb már nem lehet”. Sokan már visszavonulót fújtak és ellenségképszerep miatt belső emigrációba menekültek, vagy hátat fordítottak az országnak és Törökországban próbáltak szerencsét, mert ott nő a gazdaság, megfelelőek a munkahelyek, és nem létezik diszkrimináció.

Türkmen könyvében olyan képet rajzol Törökországról, amelytől Európa tanulhat: például a nők aránya a vezető török menedzserek körében majdnem hatszor akkora, mint az uniós átlag. A török jólét mostanában gyorsabban nőtt, mint az EU-ban. S a törökök összességében jóval „éhesebbek”. Türkmennek nem mindig sikerül a könyvében különválasztania Törökországot és a diaszpórában élő törököket. Bevallja, hogy a török közösségben is léteznek problémák, elkülönülési tendenciák, s beszélni kell a kényszerházasságról. De – mint hangsúlyozza – könyvét provokációnak szánja, „mert ezzel Ausztriában sok mindent el lehet érni”. Türkmen utal Heinz-Christian Strachéra, az FPÖ elnökére: „Ő sem tesz mást, mint provokál és sérteget.”

(Die Presse)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.