A német törvényhozás alsóházának tagjaihoz intézett állásfoglalás szerint az utóbbi hónapok Magyarországgal foglalkozó sajtóhíreiben számos túlzó és téves elem szerepel. Ez mindenekelőtt a német médiára jellemző – áll a levélben, amely szerint a sajtóban Magyarországgal kapcsolatban ritka a „tárgyilagos kritika”, helyette inkább a bizalmatlanság légköre jellemző, amelyet a „vádaskodás és gyanúsítgatás” teremtett meg.
A „hajuknál fogva előrángatott történelmi és aktuálpolitikai összehasonlítások” és egyéb manipulatív eljárások célja az, hogy a „jobboldali radikális, totalitárius sarokba állítsák” a demokratikusan megválasztott kormányt és a magyar szavazók legnagyobb részét – tartalmazza a nyílt levél. Magyarország valójában „eleven demokrácia, amelyben a kormány és az ellenzék temperamentumosan” vitázik, ez pedig, „minden ellenkező híresztelés dacára”, meg is jelenik a helyi médiában – írta Orbán Viktor csütörtöki müncheni látogatása előtt szétküldött állásfoglalásában a BUOD.
A „felkorbácsolt hangulatban minden korábbinál nagyobb szükség van konstruktív kritikára”, mert a média által közvetített „torz kép” a nemzetközi politikát is befolyásolja, így aztán éppen az Európai Uniót elutasító szélsőjobboldalt erősíti az EU, ha keményen lép fel az integrációpárti, mérsékelt kormánnyal szemben – áll a nyílt levélben.
A Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége – saját törekvése szerint – a Németországban élő 120 ezer magyar érdekeit képviseli; az ernyőszervezetnek több mint 20 tagszervezete van.
Mint ismert, a magyar kormányfő csütörtököntárgyalt Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnökkel, majd előadást tartott a Bajor Gazdasági Szövetség székházában. A miniszterelnököt az épület előtt mintegy kétszáz szimpatizáns várta. Elénekelték a magyar Himnuszt, majd azt skandálták, hogy „Viktor, Viktor”, és virágot adtak át Orbán Viktornak, aki személyesen is üdvözölte őket. A kormányfő előadásában elmondta: az országnak, ha valóban versenyképessé akar válni, tűrnie kell a vitákat, és egyenként meg kell vívnia őket, még akkor is, ha a nyerés esélye korlátozott „az ország méreteinél fogva”. A miniszterelnök ugyanakkor arra számít, hogy a következő évek Magyarország sikertörténetéről szólnak majd a nemzetközi lapokban is.