A vasárnapi elnökválasztás előzetes eredménye szerint Vlagyimir Putyin kormányfő a szavazatok 63,60 százalékával győzött.
A közigazgatási eljárás alá vont Szergej Udalcov, a Baloldali Front vezetője, Ilja Jasin, a Szolidaritás mozgalom társelnöke, Alekszej Navalnij közismert blogger, Eduard Limonov író, a Más Oroszország nevű nacionalista–bolsevik párt vezetője és Dmitrij Gyemuskin nacionalista vezető kedden köteles a bíróságon megjelenni, mert megsértette a tüntetésekről szóló törvényt. A bíróság ezért legfeljebb 2000 rubeles (kb. 15 ezer forintos) bírságot szabhat ki rájuk.
A moszkvai rendőrség beszámolója szerint összesen mintegy 250 embert vettek őrizetbe, ellenzéki vezetők viszont azt mondják, hogy 500–1000 demonstrálót vittek be a rendőrségre.
Szentpéterváron engedély nélkül tartottak Putyin-ellenes tüntetést. A belvárosban közel ezerötszázan gyűltek össze, s a rendőrség tájékoztatása szerint mintegy háromszáz tüntetőt őrizetbe is vettek.
Néhány százan tüntettek Nyizsnyij Novgorodban is. A parlamenten kívüli ellenzék azt ígéri, hogy nem hagy fel a tisztességes választásokért és a Putyin távozásáért, a békés hatalomváltásért szervezett akciókkal.
Cameron telefonon gratulált
A brit miniszterelnök hétfő este telefonon beszélt az orosz elnökválasztás győztesével, akit arról biztosított, hogy „alig várja a közös munka megkezdését”. A beszélgetés során mindkét vezető kiemelte annak fontosságát, hogy erősíteni kell a kétoldalú kapcsolatokat, de nem kell elkendőzni a nézeteltéréseket és az aggodalomra okot adó kérdéseket sem. Cameron hangsúlyozta, hogy le kell küzdeni a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének akadályait, erősebb gazdasági és politikai kapcsolatok kiépítésére van szükség.
A két politikus Szíria kapcsán arról beszélt, hogy egységes nemzetközi akcióra van szükség az erőszak leállítására és a helyzet további romlásának, azaz a polgárháború kirobbanásának elkerülésére.
A nyugati politikusok hétfőn nyugtázták Putyin választási győzelmét, és arra kérték, hogy változtasson Moszkva szíriai politikáján.
Nem értéklik át
Moszkva nem fogja átértékelni Dmitrij Medvegyev elnök külpolitikáját az Egyesült Államokkal kapcsolatosan – jelentette ki az orosz külügyminiszter-helyettes kedden. Szergej Rjabkov két nappal Vlagyimir Putyin elnökválasztási győzelme után úgy értékelte az orosz-amerikai kapcsolatok jövőjét, hogy ahhoz Medvegyev elnöksége alatt szilárd alapot teremtettek, ezért a kétoldalú viszonyban folytatódni fog a felemelkedő szakasz.
Hozzátette: nem fogják átértékelni azt az álláspontot, amelyet a jelenlegi államfő képviselt ebben a vonatkozásban.
A külügyi vezető a hatok és Teherán tárgyalásainak mielőbbi folytatását is szorgalmazta. Szerinte a legfontosabb, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség teljes ellenőrzése alá vonják az iráni atomprogramot.