Elmondta, mit tett, hogy eltűnjenek a pártból, akik megbuktatták

Egy dokumentumfilmben német politikusok számolnak be a politikában zajló nehéz, sokszor fájdalmas hatalmi játszmákról – olvasható a Der Spiegel internetes kiadásában.

2012. 03. 21. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Andrea Fischer korábbi egészségügyi miniszter, a Zöldek politikusa most először mesélte el, milyen rosszul érezte magát, amikor visszavonulásra kényszerítették 2001-ben. Akkor súlyos depressziótól szenvedett. Ma is úgy fogalmaz a berlini politikai nagyüzemről, hogy az beteggé tesz. A közszolgálati ARD televízióban hétfő éjjel bemutatott, Stephan Lamby által készített dokumentumfilmben – amelynek címe: a Politikai csatatér – a hatalom sötét oldala – Fischer és más politikusok azokról a lelki sérülésekről beszéltek, amelyeket a politika okozott nekik. Elmondják azt is, hogy a legtöbb pofont a párttársaiktól kapták, a hatalmi játszmáik során.

Fischer elmesélte, hogy a fiúk a pártvezetésből hogyan szorították ki, amikor közölték vele, nem maradhat a helyén. Kurt Beck, Rajna-vidék-Pfalz miniszterelnöke, aki 2008-ban SPD-elnökként bedobta a törölközőt, úgy fogalmazott: „a saját táborból származó sérülések a legfájdalmasabbak”. Ezek a fájdalmas tapasztalatok egy életen keresztül elkísérik majd – mondta el.

Mind az öt megszólaltatott politikus már túl van egy lemondáson, amit személyes vereségüknek éreztek. Ha Erwin Huber CSU-elnök a 2008-as súlyos választási vereséget követő lemondásáról beszél, alig néz a kamerába, a földet figyeli. Amikor Becket megkérdezték, hogy valamikor fel akart-e hagyni a politikával, a politikai zsargonba menekülve úgy fogalmazott: „Hogy voltak olyan pillanatok, amelyekben erre gondoltam, kimondottan nem cáfolom.”

„A legtöbb intrika saját sorokból indul” – nyilatkozta Wolfgang Kubicki liberális politikus. „A politikában minden párttárs egyúttal konkurens is, és ezért az igazi barátságok igen ritkák egyazon párton belül”– hangzik Kubicki keserű mérlege. Kubickit nyugodtan nevezhetik párton belüli közelharcok szakértőjének. Ő újra és újra kiosztja az FDP-vezetést. Ugyanakkor súlyos vereséget is elszenvedett, amikor 1993-ben az úgynevezett szeméttárolóügyben kiszorították az FDP schleswig-holsteini elnökének posztjáról. A filmben Kubicki elismeri, az öngyilkosságon gondolkodott. A támadások felőrölték. A film következő jelenetében Kubicki magától elmesélte, később miként gondoskodott arról, hogy a pártból eltűnjenek mindazok, akik őt megbuktatták. Bosszút állt, még ha a történéseket nem is nevezte így.

Világossá válik – írja a lap –, hogy akik a hatalmi játszmákra és intrikára panaszkodnak, nemcsak áldozatok, hanem elkövetők is. Akik a politikai hatalmi játszmák tudományát nem ismerik, nem lesznek miniszterek, pártelnökök vagy miniszterelnökök. Minden vereség és sértődés ellenére a politikai profik elfogadják a játékszabályokat. A politikai csatatértől történő búcsú, ami hatalmat és figyelmet ígér, amúgy is igen nehezükre esne – olvasható.

(Der Spiegel)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.