A bonni külügyminisztérium az eddig nyilvánosságra nem hozott aktáiból az derül ki, hogy az Egyesült Államok a hidegháború ideje alatt atomfegyvereket tárolt a szövetségi köztársaság területén. Az 1981-es keltezésű feljegyzésben az olvasható, hogy a bonni kormány megkerülésével Washington többi NATO szövetségesével közösen megállapodott a nukleáris fegyverek tárolásáról.
Az Egyesült Államok az ötvenes évek vége óta – minden szövetségesével, amelyek csapatokat állomásoztattak Németországban – megállapodásokat kötött anélkül, hogy a bonni kormánytól erre engedélyt kért volna.
A történészek becslése szerint a szövetségi köztársaság területén egyes időszakokban több mint ötezer nukleáris fegyvert tároltak. Ennek egy része a brit, holland, belga és kanadai egységeknél volt elhelyezve.
A feljegyzés szerint Willy Brandt kormánya (1969–1974) legalább annyit el tudott érni, hogy az atomhatalmak – sőt Nagy-Britannia és Franciaország – megígérték, hogy egyeztetnek Bonnal, ha a csapataikat atomfegyverrel kívánják felszerelni.
Alapesetben a nyilvánosság minden olyan aktába beletekinthet, amely harminc évnél régebbi és nem rendelkezik titokvédelmi minősítéssel.
Der Spiegel (spiegel.de)