Fejenként 8000 évre ítélhetik őket

Az egyik 1982-es guatemalai polgárháborús mészárlás elkövetői 256 őslakos indiánt gyilkoltak le.

BL
2012. 03. 20. 5:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A félkatonai szervezetek öt volt tagját még tavaly fogták el és állították bíróság elé az 1982. július 18-án az északi Baja Verapaz tartományban, Rabinal településen elkövetett gyilkosságokért, amelyek a Plan de Sánchez (Sánchez-terv) néven váltak hírhedtté. A per hétfői tárgyalási napján az ügyészég minden egyes indián áldozatért fejenként 30 év kiszabását kérte – ezzel minden egyes vádlottra 7680 évet –, valamint további 30-30 évet más bűnökért. Az öt vádlott – Eusebio Grave, Julián és Mario Acoj, Santos Rosales, továbbá Lucas Tecú – így egyaránt 7710 év szabadságvesztésre számíthat, ha a bíróság elfogadja ítéletében az ügyészi indítványt.

A múlt héten kezdődött perben a törvényszék húsz tanút és öt szakértőt hallgatott meg, továbbá 47 szemtanúi vallomást és 158 dokumentumot és szakértői jelentést vizsgált meg. A bizonyítékok szerint a falu indiánjait a gerillákkal való kollaborálással gyanúsították, s egy osztag aknavetőkkel lőtte szét a település piacán összegyűlteket, noha az achí indiánok teljesen békés polgárok voltak. Orlando López ügyész szerint a bizonyítékok azt támasztják alá, hogy az öt vádlott a faluval kapcsolatos információkkal segítette a hadsereg akcióját, s tevékenyen részt vett a mészárlásban.

A Sánchez-terv ügyével a guatemalai polgárháború (1960–1996) már második vérengzése került bírósági szakaszba. Tavaly augusztusban Alto Riesgo törvényszéke négy volt guatemalai katonát ítélt egyenként 6030 év szabadságvesztésre az 1982. december 7-én az északi Petén tartományban elkövetett vérengzésért: akkor Dos Erres településen 201 parasztot – köztük nőket és gyermekeket – öltek meg az elitegységek gerillákat hajszoló katonái. Egy hete ugyanebben a mészárlásban való részvételért egy további volt elitkatonát – akit az Egyesült Államok tavaly adott ki a latin-amerikai országnak – ítéltek el ugyancsak 6030 évre.

A guatemalai törvények szerint a kiszabható maximális szabadságvesztés ötven év, de az emberiesség elleni bűncselekmények esetében halmozódik a büntetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.