Hatalmas kihívás előtt áll Merkel

A Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív német napilapban Georg Paul Hefty Merkel sorsdöntő választása című írásában kommentálja a megkezdődött észak-rajna–vesztfáliai tartományi kampány jelentőségét.

2012. 03. 16. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Rajna–Vesztfáliához mérten az országos politikában minden más tartomány – leszámítva a különleges helyzetű Bajorországot – egyszerű provincia. Ezért minden választás a legnépesebb tartományban egy kis szövetségi választásnak is számít. Ami most a kancellár előtt áll, az második kormányzati ciklusának legnagyobb belpolitika kihívása. Ezzel összevetve az elnökcserékkel kapcsolatos viharok, Köhler, majd Wulff távozása, végül Gauck jelölése pusztán fuvallatok voltak.

Észak-Rajna–Vesztfáliában egy évvel a szövetségi választások előtt eldől a CDU elnök asszonyának politikai jövője, esetleges harmadik kancellársága is. A helyzetét a következőképen lehet leírni: Angela Merkelnek szüksége van – s nem néhány napja, hanem már hónapok óta – kormányzásának folytatásához egy új, harmadik koalíciós partnerre. A CDU-ban a hatalma megkérdőjelezhetetlen, a CSU szokatlan hűséggel áll mellette, de a kudarc áldozatául eső FDP-t ki kell cserélni. Erre a szerepre először az SPD jött szóba, elsősorban azt követően, hogy az egykor kívánt CDU–FDP-kormány első kudarcai után egyre dicsőségesebbnek tűnt a nagykoalíciós múlt.

De az atompolitikai kudarc óta – a nukleáris erőműveket tovább üzemeltette volna a kormány, már csak az FDP kedvért is – a Zöldek megerősödtek, így egyre többen gondolkoztak a CDU-n belül fekete-zöld koalícióban. Mindkét lehetséges koalíciós partnert a CSU kész elfogadni. Nincs arra utaló jel, hogy Horst Seehofer bajor miniszterelnöknek bármilyen fenntartása lenne a Zöldekkel szemben. Sőt, a bajor politikus számára akár kedvező is lehetne, hogy egy olyan harmadik szövetségesük legyen, akinek kevesebb képviselője van a Bundestagban, mint az SPD-nek, s ezzel a mind kisebbé váló CSU Bundestag csoporthoz és a CDU-frakcióhoz viszonyítva a leendő kormányzati partner sem tűnne túl nagynak. De Seehofer örülne az SPD-vel kötendő koalíciónak is, számára a lényeg, hogy országos szinten tovább kormányozhasson.

Az észak-rajna–vesztfáliai tartományi választások országos jelentősége abban áll, hogy a CDU-nak vagy sikerül előzetesen kiválasztani a leendő koalíciós partnerét, vagy előreveti árnyékát Angela Merkel kancellárságának vége. Amennyiben sikerül a CDU-nak Düsseldorfban miniszterelnököt állítani, akkor valószínű, hogy koalíciós partnere – legyen az a Zöldek, vagy az SPD – Berlinben is kész Angela Merkellel együtt kormányozni. Amennyiben csoda történne és az FDP bejutna a tartományi gyűlésbe, akkor Röttgennek őket is feltétlenül be kellene vennie leendő kormányába. Ellenkező esetben az FDP a Rajnánál éppen úgy, mint a Spree partján
közlekedési lámpa – SPD, Zöld és liberális – koalícióról kezdene álmodozni.

Ezzel szemben, ha az SPD közösen a Zöldekkel, és esetleg a Kalózpárttal többséget szerezne Düsseldorfban, akkor a szociáldemokratáknak a legsürgősebb feladata, hogy megegyezzenek a kancellárjelöltjük személyében. Angela Merkel számára ekkor viszont megbosszulná magát, hogy a Wulff utódlásáról kirobbant vitában nem lendült offenzívába és nem ajánlotta fel a szociáldemokratáknak, hogy egy koalíciós ígéretért cserébe hajlandó egyik jelöltjüket, lehetőleg egy nőt, szövetségi elnökké választani. Egy SPD–Zöld győzelem esetén kül- és belpolitikai értelemben a kancellár béna kacsává válik. Főként akkor, ha Franciaországban Sigmar Gabriel (SPD) pártelnök elvtársa, Francois Holland győzne.

(Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.