Nicolas Sarkozy a hét végén élesen bírálta az EU külső határain tapasztalható határ-ellenőrzési hiányosságokat, és leszögezte: ha a következő 12 hónapban nem lesz komoly javulás ezen a téren, akkor Franciaország felfüggesztheti részvételét a schengeni egyezményben. Hétfőn ezt a kijelentését olyan értelemben tovább konkretizálta, hogy azt mondta: a görög–török határt „nem védik, nem ellenőrzik” megfelelően. Szerinte meg kell változtatni a schengeni mechanizmust oly módon, hogy lehetővé váljon a határőrizeti feladatukat elhanyagoló tagországok megrendszabályozása.
Az EP keddi plenáris vitájában Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető azzal vádolta Sarkozyt, hogy a szélsőjobboldallal kacérkodik. „Ki hát a szélsőjobb jelöltje Franciaországban, Le Pen vagy Sarkozy?” – tette fel a kérdést a volt belga kormányfő, utalva a most zajló franciaországi elnökválasztási kampányra.
Hannes Swoboda, az EP szocialista frakciójának vezetője azon ironizált felszólalásában, hogy ha a franciák kilépnek a schengeni övezetből, akkor az európai parlamenti képviselőknek – akik havonta egy üléshétre Strasbourgba utaznak – talán újra okmányellenőrzésnek kell majd magukat alávetniük.
Martin Callanan brit konzervatív képviselő ezt a kérdést is felhasználta arra, hogy újból bírálja a strasbourgi ülésszakok rendszerét. Daniel Cohn-Bendit, a zöldpárti frakció társelnöke arról beszélt, hogy ha meg akarják szerezni a törökök egyetértését a határbiztonság ügyében, akkor nem kellene őket „idióta határozatokkal” provokálni.