Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön Genfben az ITAR-TASZSZ tudósítójának elmondta: „abban bíznak, hogy a damaszkuszi kormány konstruktívan áll hozzá Valerie Amos érkezéséhez”. Hangsúlyozta: a kapcsolatfelvételek során „állhatatosan tanácsolják” a szíriai kormánynak, hogy tegyen tanúbizonyságot jó szándékáról és működjön együtt a nemzetközi szervezetekkel.
A szíriai hatóságok szerdán elutasították Valerie Amos beutazási kérelmét. Az eset kínos volt Oroszország számára, amely szoros kapcsolatokat ápol Bassár el-Aszad szíriai elnökkel, és megpróbálta elérni, hogy Damaszkusz engedje be Valerie Amost az országba – mondta egy vezető nyugati diplomata. Gennagyij Gatyilov a héten közvetve bírálta a nyugati hatalmakat, hogy képtelenek rávenni a szíriai felkelőket a tűzszünetre, amely szerinte előfeltétele lenne a humanitárius helyzet javításának.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa csütörtöki határozatában elítélte Szíriát a polgári lakossággal szemben elkövetett „kiterjedt és módszeres jogsértések” miatt. A 47 tagú szervezet 37 igen és 3 nem szavazat mellett fogadta el a Törökország, Katar, Kuvait és Szaúd-Arábia által beterjesztett határozatot. Nemmel szavazott Oroszország, Kína és Kuba.
Oroszország és Kína február 4-én megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának nyugati és arab országok által támogatott, Szíriát elítélő határozati javaslatát, amely a hatalomból való távozásra szólította volna fel Bassár el-Aszad elnököt. Mindazonáltal azóta jelezte, hogy nyitott egy esetleges BT-határozat elfogadására, amely a humanitárius segítségnyújtásra összpontosítana. Ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy a lázadók felelősségét is kimondják a szíriai vérontásban, és ellenzi a külső nyomásgyakorlást Aszad távozása érdekében, ami akadályozza az egyezségre jutást a Biztonsági Tanácsban.
Nem vonták be az új ellenzéki katonai szervezet létrehozásába
A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) parancsnoka közölte csütörtökön, hogy őt nem vonták be az új ellenzéki katonai szervezet, a katonai bizottság létrehozásába. Burhán Galjún, a Szíriai Nemzeti Tanács vezetője egy párizsi sajtótájékoztatón előzőleg azt mondta, hogy tárgyalt Rijád al-Aszaaddal, az SZSZH parancsnokával a kérdésről, és azt a választ kapta tőle, hogy hajlandó bekapcsolódni a bizottság munkájába. Aszaad pár órával később viszont azt állította, hogy „nem ismeri a testület céljait”, és ők „akciókat akarnak, nem szavakat”.
A Nemzeti Tanácsot korábban bírálat érte egyes szíriaiak részéről, mert nem vállalta a nyílt kiállást az SZSZH mellett. Vasárnap a 270 fős testületből mintegy húszan kiváltak, és Szíriai Hazafias Csoport néven új szervezetet hoztak létre azzal a magyarázattal, hogy a Nemzeti Tanács nem foglalkozik az országon belül harcoló lázadók igényeivel.
Követeli az ENSZ BT
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa – Oroszország és Kína támogatásával – követelte csütörtökön, hogy Szíria engedje be Valerie Amost, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettesét. A testület elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy a szíriai hatóságok késleltetik a diplomata beutazási engedélyének kiadását, és az egyhangúlag elfogadott nyilatkozatban rosszallását fejezte ki a humanitárius helyzet gyors romlása miatt.
A szíriai hatóságok engedélyt adtak a segélyszervezeteknek arra, hogy munkatársaik belépjenek Homsz város Bába-Amr negyedébe, ahol a hadsereg az elmúlt napokban offenzívát indított a felkelők ellen – közölte a vöröskereszt csütörtökön. A genfi székhelyű Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) szóvivője azt mondta, hogy a szervezet a lázadóktól nem kapott közvetlen jóváhagyást, de megjegyezte, hogy korábban ők maguk folyamodtak humanitárius segítségért a városnegyedben élők számára. „Az ICRC és a Szíriai Arab Vörös Félhold zöld jelzést kapott a szíriai hatóságoktól, hogy pénteken beléphetnek Bába-Amrba, és eljuttathatják oda a nagyon várt segélyt, benne élelmiszert és egészségügyi felszerelést, egyúttal kimenekítési akciót is végezhetnek” – közölte Hisám Haszan szóvivő. Azt is közölte – további részletek nélkül –, hogy a vöröskereszt megkapta az első „pozitív jelzéseket” a szíriai hatóságoktól a humanitárius tűzszünetre vonatkozó felhívására. A szíriai lázadók csütörtökön visszavonultak Bába-Amrból, amely hónapokon keresztül a kezükben volt, arra hivatkozva, hogy fogytán a lőszerük, és humanitárius katasztrófa fenyeget a kormánycsapatok csaknem négy hete zajló tüzérségi támadásai miatt. Haszan szerint a humanitárius helyzet Homszban és egyebütt egyre rémisztőbb, részben a hideg időjárás miatt. A segélyszállító kamionok a nagy hó miatt csütörtökön nem tudtak eljutni a városba.