Kínos helyzetben Oroszország

Moszkva arra számít, hogy a damaszkuszi kormány engedélyezi Valerie Amosnak, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettesének a beutazást Szíriába.

PR
2012. 03. 01. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön Genfben az ITAR-TASZSZ tudósítójának elmondta: „abban bíznak, hogy a damaszkuszi kormány konstruktívan áll hozzá Valerie Amos érkezéséhez”. Hangsúlyozta: a kapcsolatfelvételek során „állhatatosan tanácsolják” a szíriai kormánynak, hogy tegyen tanúbizonyságot jó szándékáról és működjön együtt a nemzetközi szervezetekkel.

A szíriai hatóságok szerdán elutasították Valerie Amos beutazási kérelmét. Az eset kínos volt Oroszország számára, amely szoros kapcsolatokat ápol Bassár el-Aszad szíriai elnökkel, és megpróbálta elérni, hogy Damaszkusz engedje be Valerie Amost az országba – mondta egy vezető nyugati diplomata. Gennagyij Gatyilov a héten közvetve bírálta a nyugati hatalmakat, hogy képtelenek rávenni a szíriai felkelőket a tűzszünetre, amely szerinte előfeltétele lenne a humanitárius helyzet javításának.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa csütörtöki határozatában elítélte Szíriát a polgári lakossággal szemben elkövetett „kiterjedt és módszeres jogsértések” miatt. A 47 tagú szervezet 37 igen és 3 nem szavazat mellett fogadta el a Törökország, Katar, Kuvait és Szaúd-Arábia által beterjesztett határozatot. Nemmel szavazott Oroszország, Kína és Kuba.

Oroszország és Kína február 4-én megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának nyugati és arab országok által támogatott, Szíriát elítélő határozati javaslatát, amely a hatalomból való távozásra szólította volna fel Bassár el-Aszad elnököt. Mindazonáltal azóta jelezte, hogy nyitott egy esetleges BT-határozat elfogadására, amely a humanitárius segítségnyújtásra összpontosítana. Ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy a lázadók felelősségét is kimondják a szíriai vérontásban, és ellenzi a külső nyomásgyakorlást Aszad távozása érdekében, ami akadályozza az egyezségre jutást a Biztonsági Tanácsban.

Nem vonták be az új ellenzéki katonai szervezet létrehozásába

A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) parancsnoka közölte csütörtökön, hogy őt nem vonták be az új ellenzéki katonai szervezet, a katonai bizottság létrehozásába. Burhán Galjún, a Szíriai Nemzeti Tanács vezetője egy párizsi sajtótájékoztatón előzőleg azt mondta, hogy tárgyalt Rijád al-Aszaaddal, az SZSZH parancsnokával a kérdésről, és azt a választ kapta tőle, hogy hajlandó bekapcsolódni a bizottság munkájába. Aszaad pár órával később viszont azt állította, hogy „nem ismeri a testület céljait”, és ők „akciókat akarnak, nem szavakat”.

A Nemzeti Tanácsot korábban bírálat érte egyes szíriaiak részéről, mert nem vállalta a nyílt kiállást az SZSZH mellett. Vasárnap a 270 fős testületből mintegy húszan kiváltak, és Szíriai Hazafias Csoport néven új szervezetet hoztak létre azzal a magyarázattal, hogy a Nemzeti Tanács nem foglalkozik az országon belül harcoló lázadók igényeivel.

Követeli az ENSZ BT

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa – Oroszország és Kína támogatásával – követelte csütörtökön, hogy Szíria engedje be Valerie Amost, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettesét. A testület elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy a szíriai hatóságok késleltetik a diplomata beutazási engedélyének kiadását, és az egyhangúlag elfogadott nyilatkozatban rosszallását fejezte ki a humanitárius helyzet gyors romlása miatt.

A szíriai hatóságok engedélyt adtak a segélyszervezeteknek arra, hogy munkatársaik belépjenek Homsz város Bába-Amr negyedébe, ahol a hadsereg az elmúlt napokban offenzívát indított a felkelők ellen – közölte a vöröskereszt csütörtökön. A genfi székhelyű Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) szóvivője azt mondta, hogy a szervezet a lázadóktól nem kapott közvetlen jóváhagyást, de megjegyezte, hogy korábban ők maguk folyamodtak humanitárius segítségért a városnegyedben élők számára. „Az ICRC és a Szíriai Arab Vörös Félhold zöld jelzést kapott a szíriai hatóságoktól, hogy pénteken beléphetnek Bába-Amrba, és eljuttathatják oda a nagyon várt segélyt, benne élelmiszert és egészségügyi felszerelést, egyúttal kimenekítési akciót is végezhetnek” – közölte Hisám Haszan szóvivő. Azt is közölte – további részletek nélkül –, hogy a vöröskereszt megkapta az első „pozitív jelzéseket” a szíriai hatóságoktól a humanitárius tűzszünetre vonatkozó felhívására. A szíriai lázadók csütörtökön visszavonultak Bába-Amrból, amely hónapokon keresztül a kezükben volt, arra hivatkozva, hogy fogytán a lőszerük, és humanitárius katasztrófa fenyeget a kormánycsapatok csaknem négy hete zajló tüzérségi támadásai miatt. Haszan szerint a humanitárius helyzet Homszban és egyebütt egyre rémisztőbb, részben a hideg időjárás miatt. A segélyszállító kamionok a nagy hó miatt csütörtökön nem tudtak eljutni a városba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.