A lap gazdasági rovatában Statisztika magyarul címmel megjelent beszámoló szerint Németh Zsolt elmondta: meggyőződése szerint az Európai Unió is arra a megállapításra jut majd a következő helyzetértékelő elemzése során, hogy megtörténtek a hiánycsökkentéshez szükséges intézkedések, és leállítja a Magyarország ellen indított büntetőeljárást.
Kettős mérce
A szerző, Frank Herold, a lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó munkatársa cikkében megjegyezte, hogy az uniós pénzügyminiszterek keddi értekezletükön tovább szigorítottak a Magyarországgal kapcsolatos hozzáálláson, majd idézte az államtitkárt, aki szerint az EU-nak el kellene kerülnie a kettős mérce alkalmazását.
Magyarországgal ellentétben Spanyolországnak a pénzügyminiszterek megengedték, hogy lassítson a deficitcsökkentés ütemén – fejtette ki Németh. Magyarország kész a bírálatok megvitatására, „túlzó vádaskodásokat azonban nem fogadunk el” – tette hozzá az államtitkár, hangsúlyozva hogy az Orbán-kormány katasztrofális állapotban vette át az országot, de véghezvitte a fordulatot. Az államháztartási hiány 2011-ben már a 3 százalékos határérték alatt volt, és ez 2012-ben és 2013-ban is így lesz – mondta a politikus.
Jó okkal remélhetjük
A Berliner Zeitung szerzője megjegyezte, hogy az Európai Bizottság szerint az egyszeri intézkedések hatását kiszűrve nem sikerült teljesíteni a hiánycélt, és az OECD előrejelzése alapján a gazdaság az idén recesszióba kerülhet, a magyar vezetés viszont arra számít, hogy a gazdaság az idén is növekedik. Ebből a szempontból igen fontos, hogy miként alakul a németországi gazdasági helyzet, hiszen a magyar gazdaság „rendkívül szorosan kapcsolódik a német gazdasághoz”. Ebből következik, hogy ha beigazolódnak a német gazdaság bővülésére vonatkozó előrejelzések, akkor „jó okkal remélhetjük, hogy a magyar gazdaság is növekedik” – fogalmazott Németh Zsolt.
A kormányszóvivő az MNO-nak úgy értékelt, technikai kérdés a kiigazítások megtétele. Júniusra teljesíthetőek az Európai Bizottság által kért változtatások. Bővebben >>>