Néhány területen Európát is leköröztük

Kedden bemutatták Budapesten az OECD Magyarországról készült 2012-es tanulmányát.

Gabay Balázs
2012. 03. 13. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikola István, az OECD magyar nagykövete elmondta, a tanulmányt 600 példányban nyomtatták ki. Egy-egy ilyen elemzés 2 évente készül, célja a gazdasági és a humánstratégiai használat.

– Ez a kilencedik, közel egy évig készült. A munka során újabb partnereket szereztünk – tette hozzá. A nagykövet kifejtette, az országtanulmány négy fő területet érintett: a fiskális stabilitás és az államadósság fenntarthatóságát, a munkaerő-piaci politikákat és az egészségügyet. Az anyagban az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az IMF véleménye is benne van. Magyar részről a Nemzetgazdasági, a Nemzeti Erőforrás és a Belügyminisztérium, az Államadósság Kezelő Központ és a PSZÁF munkáját emelte ki.

– Visszaigazolódott az átalakítási stratégia helyes útja, de kaptunk ajánlásokat a változtatásokra is – emelte ki Mikola. – Az OECD elsősorban nemzetközi példákon nyugvó ajánlásokat fogalmazott meg, így az anyag különösen értékes. A vitákban partnereket szereztünk. A továbbiakban is szeretnénk együttműködni, a cél a közös álláspont kialakítása – fűzte hozzá.

Enyhülni látszik a feszültség

Andrew Dean (OECD) elmondta, a szervezet a többi állam tapasztalata alapján nyújt segítséget. Magyarország is megszenvedi a mostani időket, a világ gyenge gazdasági eredményeit. A tanulmány megoldási javaslatokat nyújt ezek orvoslására.

A rövid távú politikai lépésekkel a bizalmat lehet visszaállítani, a középtávú intézkedésekkel pedig a növekedést lehet elérni, rögzítette. A pénzügyi feszültség lassan enyhülni látszik, de Magyarországnak továbbra is 40 százalékos a külső eladottsága. 2011 utolsó negyedévében ugyanakkor 1,4 százalékos növekedést tudott produkálni az ország. A várakozások szerint a magyar gazdaság 0,6 százalékkal eshet vissza 2012-ben. Az EU-val és az IMF-fel megkötendő szerződése éppen ezért az első lépés az árfolyam stabilizációja és a bizalom visszaszerzése felé. Fontos, hogy a Széll Kálmán-terv révén fiskális biztonságot teremtsen a kormány, hangsúlyozta a szakértő.

Többéves költségvetési rendszer

Andrew Dean kijelentette: a magyar költségvetés a választási időszakok mentén ciklikusan alakul. A közszféra bérezésének befagyasztása nem biztos, hogy fenntartható lesz. Az OECD szerint itt és még néhány területen szükség lesz strukturális átalakításokra. Az ajánlások mentén csak a legkevésbé torzító adókat kellene emelnie a kormánynak, így a vagyonadót és a környezeti adót. A válságadókat 2012 végére érdemes lesz kivezetni, a bankadó 2013-as megszüntetése is fontos. Az adójóváírás intézményét a tanulmány alapján vissza kell hozni, az alacsony jövedelműeknek pedig adókedvezményt szükséges biztosítani. Az OECD szakértője többéves költségvetési rendszert is javasolt, a büdzsé összeállítását rugalmasabban kell majd kezelni.

A külső hitelezési források csökkentek Magyarországon, hangzott el a sajtótájékoztatón. A végtörlesztés lehetősége a hiteleseknek kedvezett, a bankoknak ugyanakkor kevésbé. Az OECD javaslata szerint az állami és magánhitelesek közti megállapodás a cél, a decemberi egyezmény e felé mutat. A bankok feltőkésítésének e mellett meg kell történnie.

A gazdaság Achilles-ina

– A munkaerőpiac az Achilles-ina a magyar gazdaságnak – vélte Andrew Dean. Kiemelte: nagyon magas a tartós munkanélküliség. A minimálbér biztatóan, 19 százalékkal nőtt, a munkanélküli segély utalási időszakát viszont 3 hónapra csökkentették. További problémának látja az OECD, hogy a segély regionálisan rendkívül differenciált. A közmunkaprogramoknak szerkezetátalakításon kellene átesnie, a segély időszakát pedig meg kell növelni, idéztek a tanulmányból. A minimálbért emellett a megkezdett úton tovább kell növelni.

Jó döntést hozott a kormány

Az államadósság kapcsán a szakértő megjegyezte: az nagyon érzékenyen reagál bizonyos hatásokra. A magas devizaállományt és a külföldiek által jegyzett adósságot, ezen keresztül pedig a kitettséget csökkenteni kell. Az OECD ajánlása alapján minden nyugdíjjuttatást a személyi jövedelemadó alá kellene vonni. A bankoknak korábban lehetőségük volt arra, hogy egyoldalúan kamatot módosítsanak, a kormány jó döntést hozott, hogy ezen változtatott. Dean szintén fontosnak vélte, hogy a hitelfelvétel kisebb költséggel történjen, a nyugdíjpénztári tagok pedig kapjanak részletes információt minden változásról.

A munkaerőpiacon alacsony az aktivitási ráta, ezen alapvetően kell változtatni, hangzott az OECD-ukáz. Úgy vélték, az alacsony képzettségűek, a szülés előtt állók és a fiatalok alulfoglalkoztatottak. Ennek megoldására az ipari tanulói és a gyakornoki programok megerősítésre szorulnak. A továbbképzéseket állami támogatásban kell biztosítani, és a roma és nem roma vegyes oktatást is biztosítani szükséges.

– Az egészségügyet kiemelten kezeljük – fogalmazott Andrew Dean. Viszonylag magas az orvosi vizitek száma Magyarországon, a betegek sokan fekszenek ellátó intézményben. Az egészségügyben megfelelő javadalmazási szintet kell biztosítani, a bevételeket a fekvőbetegről a járóbeteg-ellátásra kellene átcsoportosítani. Az intézmények állami átvétele fontos lépés, a hálapénzek elleni ösztönzőket pedig ki kell alakítani. – A magyar emberek és a gazdaság is váljon egészségesebbé, ez a legfőbb cél – zárta az OECD szakértője.

Tartani kell a hiányt

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára úgy vélte, ha lehetne, a „Látleletek az európai reformországból” alcímet adná előadásának. „Az egyik legfontosabb tennivaló jelenleg az államháztartási fegyelem, a hiányról való gondoskodás. 2010 az első év több mint 12 esztendő után, amikor sikerült tartani a hiányt. Azóta szigorúan tartjuk azt, és erre készülünk a jövőben is.” Elmondta, az EB 2013-ra 3,6 százalékos hiányt prognosztizált, ezért is folyik a túlzottdeficit-eljárás hazánkkal szemben.

2011-ben nem növekedett az adósságállományunk, és amíg az uniós gazdaság 0,9 százalékkal nőtt, a magyar ennél nagyobb mértékben. A foglalkoztatottságban is leköröztük az uniót, emelte ki. Az önkormányzati szférában bevezetett adósságplafon, az adó- és vámhivatal összevonása mind afelé mutat, hogy a kormány kitart a növekedés biztosítása mellett.

Nincs más kiút

Leszögezte: az uniós tagállamok között nem sok helyen található hasonló szigorú intézményrendszer, de az adósságcsapdából nem lehet máshogy kilépni.

A magyar munkaerő-piaci szabályozást Európa egyik leghaladóbbjának nevezte az államtitkár. A duális szakképzési rendszer, a felsőoktatási reform, a korai nyugdíjazás eltörlése és a rokkantnyugdíjas rendszer felülvizsgálata mind a foglalkoztatás növelését célozza. Dél-Európával szemben többéves előnyt kovácsoltunk ezek szempontjából. „A munka mindig jobb, mint a segély, átképzési politikával ezt lehet elérni.”

Cséfalvay sajátos kelet-európai intézménynek nevezte a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszert, melyben az állam írja elő az emberek számára a befizetést. Magas veszteség, alacsony hatékonyság jellemezte a szisztémát. Ehelyett az önkéntes befizetéseket kell erősíteni az öngondoskodás érdekében, rögzítette.

– A devizaadósság égető problémájára sem a hazai, sem a külső elemzők sem figyeltek fel korábban – mondta a politikus. Közös teherviselés szükséges itt, és pozitív, hogy a kormány és a bankszövetség közti megállapodásnak az OECD is örült, ez jó. „Erre a problémára nincs megfelelő európai gyakorlat. A kormány egyszerre csökkentette a kitettségünket és a lakosság devizaadósságát, így mindenki jól járt.”

Független marad a jegybank

– Magyarországon a központi bank független volt, s az is marad – szögezte le Cséfalvay Zoltán. – A válaszainkat elküldtük az Európai Bizottságnak – tette hozzá. A Széll Kálmán-terv kapcsán a tanulmány kiemeli, hogy a szerkezetátalakítással sikerült elérni eredményeket. Az államtitkár egyetértett a tanulmánnyal, mely szerint a közösségi közlekedésben jelentős az elmaradás.

Az egykulcsos adó kapcsán megjegyezte: nem a gazdag–szegény probléma mentén, hanem a családok érdekében szabályozta a kormány ezt a területet. 2011-ben a két- és a háromgyermekes családok bevétele is nőtt, utóbbiaké 19 százalékkal, hangsúlyozta. Ugyanakkor kiemelte: Magyarországon jelenleg több mint 1 millió ember van minimálbérre bejelentve, ez pedig nem tartható.

– Gyors és mély átalakulás zajlott le Magyarországon, talán picit túl gyors, mely emiatt néhol kiigazításra szorul. Minden lényeges reformot végrehajtottunk, reméljük, hogy a 2014-es tanulmány már a pozitív eredményekről számolhat be – zárta Cséfalvay Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.