Megint a gyöngyöspatai rettegésről cikkeznek

A Der Spiegel internetes kiadásában megjelent cikkben három szemtanúra hivatkozva tudósítanak a magyarországi „borzalmas” állapotokról.

2012. 03. 18. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Spiegel internetes kiadásának cikkében a következők olvashatók hazánkról: „kisebbségek elleni terror, „faji elkülönítés” az iskolákban, a jobboldali konzervatív Orbán-kormány alatt ez a realitás Magyarországon. Erről nem olvasható független tudósítás – „a sajtószabadságot is maga alá gyűrte a rendszer.” Az írásban felelevenítik a korábbi gyöngyöspatai eseményeket is: „egy évvel ezelőtt három hétig masíroztak Gyöngyöspatán a radikálisok. Gyakorlóruhában tartották rettegésben főleg a roma kisebbség híveit (sic!)”. Mint írják, emiatt 277 nőt és gyereket a Vöröskereszt hat buszával biztonságba szállítottak egy közelebbről meg nem nevezett helyre.

A magyar kormány ugyan többször is hangsúlyozta, nem engedi, hogy az állam erőszak-monopóliumát szélsőségesek kisajátítsák, de a Fidesz hosszú ideig csak tétlenül nézett, amíg – mint Gyöngyöspatán – összecsapásokra nem került sor és emberek sebesültek meg. „Gyertek ki, cigányok, ma este megdöglötök” – üvöltötték a szélsőjobboldali milícia tagjai a romák háza előtt. Csak ekkor jelent meg a rendőrség. A cikk szerint a cigányok ennek ellenére nem érzik magukat biztonságban. „Valamikor eltűnik a rendőrség ismét, és akkor minden elölről kezdődik” – mondják.

A cikk felvázolja a szociológus-újságíró Balázs Bea portréját, akinek minden választás után aggódnia kellett a munkahelyéért, pedig nem volt pártkatona. Semlegessége megóvta őt. De olyan kegyetlenül még nem érintette a kormányváltás a közszolgálati zsurnalisztákat, mint az Orbán-kormány idején. Háromszázan veszítették el a munkahelyüket, a kormány szerint racionalizálási intézkedések miatt. Balázs beszámolt a gyöngyöspatai eseményekről, ahol – mint írta – a rendőrség visszafogta magát, ameddig a helyzet eszkalálódott. Balázs azt feltételezi, ez vetett véget karrierjének, amikor tavaly áprilisban elbocsátották. A főszerkesztőségből a következő e-mailt kapta: „Az ön beszámolója a témát – mely nemzetközi támadások középpontjában áll – nem megfelelően ábrázolja.”

A lap megszólaltatta Farkas Jánost, a helyi kisebbségi önkormányzat vezetőjét, aki elmondta, hogy családja már a török támadás előtt is a faluban élt. Ő 1998 óta munkanélküli. Először a budapesti textilgyár ment tönkre, majd a cukrászda, ahol egy kis mellékest keresett. „Nem találtam többé munkát. Először a cigányokat bocsátják el, miután vége a gazdasági növekedésnek” – panaszolta. A szociális segélyt munkaszolgálattal (sic!) kapcsolják össze. Ezzel a Fidesz teljesítette a szélsőjobboldali Jobbik követelését. 150 euró munkaszolgálati támogatást kap havonta, aki megtagadja, az három évre elveszíti a segélyjogosultságát.

A cikk szerint a cigány közmunkásokat jobbikos emberek felügyelik, s olyanokért is megbüntetik őket, ha a gyerekkocsit nem a járdán tolják. A bozótirtásnál megígérték nekik, hogy a fa egy részét hazavihetik, de abból sem kaptak. Sőt az egyik cigányt feljelentették, mert a fa egy részét hazavitte. Farkas szerint az ő Magyarországa meghasadt, s ezeket a törésvonalakat már aligha lehet újra összeragasztani. A 400 helyi cigányból 60 már Kanadába ment. „Az iskolában már tapasztaljuk a faji megkülönböztetést. Amikor a neonácik a faluban masíroztak, az egyik tanár azt mondta az unokámnak, ha nem azt csináljátok, amit mondunk, akkor elviszünk az iskolából. Szégyellem magam magyarként és európaiként, hogy ma ilyen történhet” – mondta Farkas.

Mohácsi Erzsébet számára is egyre nehezebb. „Az általános iskolák jó harmadában Magyarországon tombol a faji elkülönítés” – fogalmazott. Mohácsi szerint a „roma gyerekeket úgynevezett felzárkóztató osztályokba dugják. Ott azonban nem kapnak kiemelkedő támogatást, hanem parkolópályára állítják őket.” Már a sajtóban sem bízhat, amióta a médiahatóság szilárdan Fidesz-kézbe került. Alig mennek el Mohácsi sajtótájékoztatóira. A következő probléma, hogy a 62 éves korhatár elérése után nyugdíjba küldik a bírókat – közülük sokan vehemensen elítélték a a faji szegregációt. Az új bírákról pedig csak annyi tudható, a Fidesz emberei lesznek, s ők Mohácsi tapasztalatai alapján nem érdeklődnek a kis, nem kormányzati szervekkel történő együttműködés iránt. „A mi munkánkra semmilyen formában nincs szükség az ENSZ emberi jogi jelentésének összeállításában” – mondta egy államtitkár. „Hogy bennünket nem is akarnak hallani, ez új és elrettentő” – fogalmaz Mohácsi.

(Der Spiegel)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.