Nem esnek egymásnak az este

A baloldali-liberális müncheni napilapban Claus Hulverscheidt és Susanne Höll A bizalmatlanság koalíciója című berlini keltezésű cikkében foglalkozik a rendkívüli vasárnapi koalíciós ülés hátterével.

2012. 03. 04. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kancellári hivatalba hirdetett esti találkozón a pártelnökök, Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) és Philipp Rösler (FDP), a frakcióvezetők Volker Kauder (CDU) és Rainer Brüderle (FDP), Gerda Hasselfeldt a CSU frakció-csoportvezetője, Ronald Pofalla kancelláriaminiszter és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter vesznek részt.

A napirenden szerepel az üzemek bértarifakérdései, az ápolási reform, a pénzpiacok szabályozása és a felügyeleti jog szabályozása a meg nem esküdött pároknál. Az elemzők konkrét eredményekre egyedül a pénzügyi termékek felülvizsgálatának bevezetésében számítanak. A többi kérdésben túl nagyok a nézetkülönbségek, ezért a találkozó legfontosabb célja a hangulat javítása.

Az, hogy a koalíciós partnerek eltávolodtak egymástól, az többször is előfordult a szövetségi köztársaság történelmében. De annak a sebessége, ahogy a koalíciós partnerek – a CDU/CSU és az FDP – között a 2009. szeptemberi győzelem után megromlott a viszony, az példátlan.

„Már a koalíciós tárgyalásokon gyakorlatilag lesre futottunk a CDU-val és a CSU-val” – nyilatkozta az FDP frakcióvezetésének egyik tagja. A CDU/CSU-kormánytagok a liberálisok központi programpontjának megvalósítását kezdettől fogva akadályozták.

A kereszténydemokraták azzal kontráznak, hogy Guido Westerwelle akkori FDP-elnök a meglepően jó választási eredmény miatt megakadályozta a reális, megvalósítható koalíciós megállapodás elfogadását. A koalíció ettől szenved napjainkban is.

A koalíció fontos programpontjait, mint az adóreform végrehajtását és az iparűzési adó felszámolását, nem sikerült megvalósítani. Több más elképzelés, mint például az előzetes adatgyűjtés újraszabályozása is, azért vallott kudarcot, mert nem sikerült betemetni az ideológiai árkokat.

Ez az egyet nem értés szabályos veszekedéssé fajult Merkel és Rösler között abban a kérdésben, hogy Joachim Gauck polgárjogi aktivista legyen-e a következő szövetségi elnökjelölt. A kereszténydemokraták úgy érezték, hogy zsarolta őket Rösler, és meglátásuk szerint az FDP elnöke a nyilvánosság előtt túljátszotta a sikerét.

Az FDP a legutóbb azon háborgott, hogy mennyire amatőr módon nyilatkozott Hans-Peter Friedrich (CSU) belügyminiszter Görögország kiléptetésről az eurózónából.

A nézeteltérések ellenére hangos veszekedésre nem kell számítani a koalíciós bizottságban, legfeljebb fagyos lesz a hangulat.

Süddeutsche Zeitung (suddeutsche.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.