Nincs vége: zárt ajtók mögött segélyt kérnek

A közös európai fizetőeszköz és több euróövezeti ország siralmas helyzetét ecseteli a Die Welt cikke.

2012. 03. 30. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyilvánosság előtt Mario Monti olasz miniszterelnök és Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke az optimistát alakítja – olvasható a Die Weltben. Mint emlékeztetnek, Monti kijelentette, hogy az ország már majdnem átvészelte a súlyos válságot és Draghi szerint is túl vannak a nehezén. Zárt ajtók mögött ugyanakkor további milliárdos segélycsomagokat követelnek. Angela Merkel heteken keresztül arról biztosította a közvéleményt, a mentőcsomagot nem fogják megnövelni, a hétvégén azonban kiderült, Németország hozzájárul a további milliárdos támogatás emeléséhez. Ez azt jelenti, hogy a 440 milliárd eurós Európai Pénzügyi Stabilizációs Eszközrendszert (EFSF) nem váltja fel a 700 milliárdos Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM), hanem egy ideig egymás mellett fognak működni.

A Die Welt úgy fogalmaz: a valóság az, hogy a válság végéről egyáltalán nem lehet beszélni, inkább a válság újabb szakaszáról. Idézik a portugál statisztikai hivatal újabb adatait is: eszerint a portugál GDP 2011 negyedik negyedévében 2,8 százalékkal zsugorodott, míg a magánszemélyek fogyasztása 6,6 százalékkal, az állami kiadások 5,7 százalékkal, a bruttó befektetések majd negyedével, 24,3 százalékkal. A lisszaboni kormány olyan mélyen nyúl a polgárok zsebébe, hogy alig marad fogyasztásra. Időközben a munkanélküliség 15 százalékos. Az érintettek esélyük sincs, hogy munkát találjanak az európai munkaerőpiacon, az egyetlen reményük az egykori gyarmat, Angola.

Spanyolországgal kapcsolatban pedig azt írják, ma az ország árnyéka önmagának, a spanyol gazdaság az idén 2,7 százalékkal csökkent, s jövőre is 1,2 százalékos zsugorodással számol a Citigroup. A spanyolok negyede munkanélküli, ami a 25 év alattiaknál eléri az ötven százalékot. S most az ingatlanbuborék kipukkanása fenyeget. „A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a radikális takarékossági politika és az ingatlanpiaci buborék kipukkanása Spanyolországot olyan ördögi körbe juttathatja, ami Görögországot is térdre kényszerítette” – idézik az International Herald Tribune.

Éppen úgy, mint Portugália és Görögország, Spanyolország elmulasztotta megteremteni a versenyképes gazdaság feltételeit. Minden pénz az ingatlanok építésébe folyt. A fiatalok gyakran iskolai végzettség nélkül hagyták el az iskolát, mert az építkezéseken jól tudtak keresni. Termelési és fogyasztási javakat alig gyártottak, majdnem mindent importálnak. Abban a reményben, hogy ez az idők végezetéig így marad, a vállalkozások és a magánszemélyek is eladósodtak. Ebben az évben a madridi kormány elvéti a hiánycélt, a drasztikus megszorítások ellenére. Mariano Rajoy miniszterelnök az unió által elvárt 4,4 százalék helyett csak 5,8 százalékos hiányt tudott garantálni. Emiatt a befektetők tovább büntetik Spanyolországot. Így kezdődött az az ördögi kör, ami Görögországot is csődbe vitte.

(Die Welt)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.