Svájcot zsarolja Washington?

A baloldali-liberális zürichi napilapban Hubert Mooser Svájcot ismét zsarolja az Egyesült Államok című cikkében tudósít Bern és Washington vitájáról.

2012. 03. 14. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2009-ben a biometria adatok útleveleken történő bevezetése volt a feltétele, hogy a svájciak továbbra is vízum nélkül utazhassanak az Egyesült Államokba. Három évvel később Washington ismét nyomást gyakorol a helvétekre. Az amerikaiak megerősített rendőri együttműködést követelnek, ha ez nem történik meg, akkor a legrosszabb esetben a svájciak július 1-étől már nem utazhatnak vízum nélkül az USA-ba.

A megerősített együttműködés annyit jelent, hogy automatikusan kicserélik az ujjlenyomatokat és a DNS-adatokat a bűnözés elleni küzdelem jegyében, illetve kölcsönösen megküldik egymásnak az ismert és a feltételezett terroristák adatait. Svájc szerint azonban a rendőri együttműködés mai szintje is elegendő.

A tárca az új megállapodás költségeit 3,2 millió frankra becsüli. Tisztázatlan továbbá, hogy miként biztosítanák az érintett személyek jogait vagy például mi lenne a helyzet az adatvédelemmel.

A kormány attól tart, hogy a vízumkényszer ismételt bevezetése károsan hathat a gazdaságra és a turizmusra. Évente ugyanis 340 ezer svájci polgár utazik az Egyesült Államokba. Ezért adott a kormány március 2-án zöld utat a két témában a tárgyalások folytatására az Egyesült Államokkal, és ezt szeretné június 30-ig befejezni, amennyiben ahhoz a külügyi bizottság, a nemzetgyűlés és a felsőház is hozzájárul.

Luzi Stamm (SVP, AG) nemzetgyűlési képviselő az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, az Egyesült Államok zsarolja Svájcot. Néhány éve Amerika újabb és újabb követeléseket fogalmaz meg, és másoktól elvárja, hogy azt teljesítsék, ezt a játékot azonban a nemzetgyűlés jogi bizottsága már nem kívánja tovább folytatni.

„A jogi bizottság ezért úgy döntött, hogy megszakítja a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal, és ezzel tudatosan lehetetlenné teszi a 2012. június 30-i határidő betartását” – közölte Daniel Vischer, a Zöldek képviselője. Mint a zürichi jogász fogalmazott, az általuk elküldött információk adatvédelmét Washington nem garantálja. Az USA megpróbálja az országokat belekényszeríteni egy átláthatatlan nyomozási rendszerbe, ahol az egyes személyek védtelenek maradnak. Svájcnak nem szabad hagyni, hogy másodszor is a vízumfenyegetésekkel zsarolják.

Margret Kiener Nellen (SP, BE) nemzetgyűlési képviselő, aki 2009-ben a biometrikus útlevelek ellen küzdött, most pontosan azokat a félelmeit látja megerősítve, melyeket akkor a referendumbizottság hangoztatott. „Már akkor is azt mondtuk, az Egyesült Államok nemsokára sokkal többet követel, mint a biometrikus útlevelek. Most ez bekövetkezett” – fogalmazott a berni politikus.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.