Boldoghy Olivér nem adhatta le a szavazatát a révkomáromi 26-os szavazókörben, mivel a hatóságok törölték a névjegyzékből. A felvidéki vállalkozó Szlovákia szégyenének nevezte az esetet, és mindent megtesz azért, hogy fellebbezzen a döntés ellen. Boldoghy arra biztatta a felvidéki magyarokat, hogy akiktől nem vették el a választójogot, menjen el szavazni, és azokat az erőket támogassa, amelyek az állampolgársági törvény visszavonásáért küzdenek.
A kora esti órákban kapott jogerős végzést a révkomáromi járási bíróságtól, hogy nem adhat le szavazatot a szlovákiai választásokon – közölte Fehér János, aki korábban felvette a magyar állampolgárságot és ezért a hatóságok szerint elvesztette szlovák állampolgárságát. Fehér János elmondta, a 2,5 oldalas bírósági határozatban szerepel, hogy a döntés ellen jogorvoslatnak nincs helye. Rámutatott, hogy a szlovák alkotmány szerint csak úgy szűnhet meg szlovák állampolgársága, ha arról önként lemond. Ez a döntés ellentétes az alkotmánnyal és a Fico-féle törvényeken alapul – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint először a saját választókörzetébe küldték vissza, hogy szerezzen igazolást arról, hogy ott nem engedték szavazni, majd ezzel fellebbezzen a járási választási bizottságnál. A helyi választókörzetben nem kapott igazolást az akadályoztatásról, azonban korábban kérte, hogy írják vissza a névjegyzékbe. Miután ezt már a szavazás napja előtt írásban elutasították, ennek a határozatnak a felülvizsgálatát kérte szombaton a bíróságtól.
A révkomáromi Selye János Gimnázium földrajztanáraként dolgozó Fehér István elmondta: csütörtökön tanítási órára jött be két egyenruhás rendőr a személyi igazolványáért és az útleveléért. Miután elmondta, hogy a szlovák alkotmány szerint csak úgy szűnhet meg szlovák állampolgársága, ha arról önként lemond, erre pedig nem hajlandó, a rendőrök távoztak az iskolából.
Óriási a tét
Robert Fico diadalát hozhatja a szombati előre hozott parlamenti választás északi szomszédunknál. Számunkra a legnagyobb kérdés, hogy mekkora lesz a magyar képviselet súlya az új törvényhozásban, és hogyan alakulnak a kapcsolatok a várhatóan régi-új kormánnyal. Bővebben>>>
Mint arról az MNO is beszámolt, a szlovákiai magyar színésztől a módosított szlovák állampolgársági törvény alapján vonták meg eddigi jogosultságait. A szlovák külügyminisztérium állásfoglalást adott ki, mely szerint az állampolgárság elveszítése egy másik állampolgárság önkéntes felvétele következtében nem ellentétes az európai normákkal, s ezt a szabályozást az Európai Unió több tagállama ismeri. Az Európai Parlamentben novemberben öt magyar képviselő is szót emelt az eljárás ellen.
Nincsenek fennakadások
Országszerte fennakadások nélkül zajlik a szavazás a szombat reggel hét órakor kezdődött előre hozott parlamenti választásokon. Kora délutánig szinte az összes nagyobb politikai párt vezetője leadta szavazatát, többen a választások fontosságára hívták fel a figyelmet és az azon való részvételre szólították fel a lakosságot.
„Fennakadások nélkül, békésen zajlott a szavazás a délelőtt folyamán az előre hozott parlamenti választásokon” – mondta el a Központi Választási Bizottság elnöke, Nyilfa Péter. Hozzátette: egyelőre nem érkezett panasz vagy bejelentés arról, hogy valaki megpróbálta volna megzavarni a választások menetét. Hozzáfűzte: a központi választási bizottság tagjainak egy része a „terepen” vagyis több nyugat-szlovákiai település választóköreiben végez ellenőrzést.
A pártok vezetői is leadták szavazataikat
A szlovákiai parlamenti választásokon a legfőbb közjogi méltóságok és a választásokon induló politikai pártok vezetői is leadták szavazataikat.
Ivan Gasparovic államfő – miután leadta szavazatát – kijelentette: a mostani választások a legfontosabbak 1990 óta. Kijelentésének indoklásában kiemelte: 2014-ben Szlovákia fogja betölteni az Európai Unió soros elnöki tisztét. Végül megkérte az eddig határozatlan polgárokat, vegyenek részt a parlamenti választásokon és válasszák azokat, akikről úgy gondolják, hogy azok felelősséget vállalnak értük.
A Magyar Koalíció Pártjának elnöke, Berényi József délután egy órakor felesége társaságában érkezett az alsószeli választóhelyiségbe. Miután leadta szavazatát, felkérte a polgárokat, hogy minél nagyobb számban menjenek el szavazni. „Megkérek mindenkit, aki teheti, menjen el szavazni és ne szalassza el az esélyt, hogy a szlovákiai magyarok hatékony érdekképviselete minél erősebben lehessen jelen a szlovákiai parlamentben” – mondta el Berényi József.
A Most-Híd szlovák-magyar párt elnöke, Bugár Béla családja kíséretében érkezett a Somorján a második szavazókörnek otthont adó óvodába, ahol kilenc órakor adta le a voksát. „A nap további részében egy esküvőre megyek, majd este 10 körül már a pártközpontban leszek, itt várjuk majd az eredményeket” – mondta el a szavazást követően.
A legerősebb szlovákiai ellenzéki párt a baloldali Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnöke, Robert Fico nem sokkal déli 12 óra előtt adta le a voksát a pozsonyi Dlhé Diely-i általános iskolában berendezett szavazóhelyiségben. „A szlovák választók bármilyen döntését elfogadom” – mondta el az Robert Fico. Hozzátette: függetlenül attól, hogy milyen összeállítású lesz a jövendő kormány, jó lenne ha az a szlovákiai választók mind több szavazatára támaszkodhatna.
A leköszönő kormánykoalíció legerősebb pártja, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) elnöke, Mikulás Dzurinda – miután leadta szavazatát – kijelentette: a mostani volt élete legnehezebb választási kampánya.