A Saar-vidéki tartományi választásokon elért eredménnyel – az ötszázalékos küszöb átlépésével – a Kalózpárt először jelezte, hogy nem csak nagyvárosi közegben tud eredményeket elérni. A hagyományos pártok számára lassan kezdenek komoly konkurenssé válni, egyre inkább lehetségesnek tűnik, hogy a politikai rendszer szerves részévé fognak válni.
Bieber szerint a választók nem a kidolgozott program miatt azonosultak a párttal. A Saar-vidéki kalózoknak az előrehozott választások időpontja miatt esélyük sem volt arra, hogy tartalmilag, szervezetileg vagy személyileg felkészülhessenek. Ennek ellenére egy részvételre mozgósító kampánnyal és máshonnan érkezett „kalózok” segítségével mégis sikerült átlépni a bejutási küszöböt.
A választók úgy érezhetik, hogy egy másfajta, új és feltűnő politikai stílust képviselnek, amely gyökeresen különbözik a többi pártétól. Az természetesen problémát okozhat, ha egy párt program és tapasztalat nélkül jut be a parlamentbe, a politológus azonban úgy véli, hogy a négy bejutott képviselő kulturális sokkot fog átélni, ami még inkább össze fogja őket kovácsolni.
A szakember úgy látja, ha Schleswig–Holsteinben és Észak-Rajna–Vesztfáliában a jó közvélemény-kutatási eredmények ellenére sem jutnak be a tartományi gyűlésbe, azt időben jött figyelmeztetésként értelmezhetik. Egyes kalózoknál már túlzott magabiztosság jelei látszanak.
Ami most tapasztalható, az egy párt felgyorsult felnőtté válása. El kell dönteniük, hogy meg kívánják tartani jelenlegi stílusukat, vagy vállalják a parlamenti verseny kényszerét. Néhány párttag úgy véli, ha a többi párt vállalja az általuk képviselt témákat, akkor nemsokára már nem is lesz szükség a Kalózpártra – ez pedig a megosztottságra utal.
Die Welt