A liberális pártelnök Philipp Rösler számára hetek óta elkeserítő, ha a közvélemény-kutatásokra pillant, mert pártja három százalék körül tanyázik. Pedig mindent elkövetett, hogy ismét a liberálisokra irányítsa a figyelmet. Leglátványosabb akciója, az volt, hogy Gauckot rákényszerítette a kancellárra. Ez még akkor is igaz, ha a hivatalos indoklás szerint őt csak az érdekelte, hogy a legjobb jelölt induljon.
A CDU-ban a kereszténydemokrata–liberális kormányt sokak vágyott koalíciónak tartották, mára azonban már vegyes érzelmekkel viszonyulnak egykori kedvencükhöz. A kereszténydemokraták egy részének – főként a gazdasági szárnynak – az a lehetőség, hogy egyszer az SPD-vel vagy a zöldekkel kényszerüljön kormányozni, az maga lenne a borzalom. Ők is világosan látják, olyannyira meggyengültek a szabad demokraták, hogy 2013 után támogatásuk már nem lesz elég a kormányalakításra.
Március 25-én a Saar-vidéken, május 6-án Schleswig-Holsteinben választanak. Az FDP a voksolások kimenetelét azzal a vitával kívánja befolyásolni, miszerint a jó anyagi helyzetben lévő egészségbiztosítási pénztáraknál felszámolnák a vizitdíjat. A negyedévente tízeurós vizitdíjat a CDU vezette be, így kívánták csökkenteni az orvoslátogatások számát. A célt nem sikerült elérni, de a CDU nem hajlandó engedni ebben a kérdésben. Angela Merkel a szóvivőjén keresztül tudatta: „A szövetségi kormányban nincsenek a vizitdíj eltörlésére vonatkozó tervek”. Az FDP-ben tekintettel a CDU rugalmatlanságára arról beszélnek, hogy ezzel bosszulják meg Gauck megválasztását.
A CDU-n belül a legkevesebben számolnak azzal, hogy fennmaradhat a 2013-as választások után a fekete–sárga koalíció. Megpróbálják a ciklust végigvezetni, de minél közelebb kerülnek a választásokhoz, a CDU annál kevésbé van tekintettel a koalíciós partnerének érzékenységére.