A texasi központú ChinaAid „egy Csen Kuang-cseng helyzetét jól ismerő forrásból úgy értesült, hogy az aktivista amerikai védelem alatt áll Pekingben, és jelenleg magas szintű tárgyalások vannak folyamatban amerikai és kínai illetékesek között a státusára vonatkozóan”. A most 41. életévében járó Csent 2006-ban 4 év 3 hónap szabadságvesztésre ítélték. 2010-ben szabadult, és azóta élt felügyelet alatt a Santung tartománybeli Tungsiku faluban, ahonnan az elmúlt napokban megszökött.
Csen, aki gyermekkorában veszítette el látását, a Santung tartománybeli Linji város vezetői ellen súlyos vádakat tartalmazó keresetet nyújtott be még 2005-ben. Azzal vádolta a tisztségviselőket, hivatalnokokat, hogy erőszakkal kényszerítettek nőket abortuszra és sterilizálásra, hogy megfeleljenek a hivatalos családtervezési politika elvárásainak. Az erőszak elől elmenekülők családtagjait megverték, megkínozták.
A Csennel szembeni hatósági eljárás komoly nemzetközi tiltakozást váltott ki, emberjogi szervezetek, politikusok, újságírók keltek a védelmére, és kezdeményezték szabadon engedését. Mostani szökése után anyja, felesége és kislánya továbbra is Tungsiku faluban maradt, házukat a szökés felfedezése óta szigorúan őrzik. Az Egyesült Államok hivatalosan nem erősítette meg, hogy az aktivista a pekingi amerikai nagykövetségre menekült volna. Kína nem kommentálta az ügyet, amely árnyékot vet egy jövő héten esedékes pekingi magas szintű amerikai–kínai találkozóra, amelyen Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is jelen lesz.
Cuj Tien-kaj kínai külügyminiszter-helyettes egy sajtóértekezleten azt mondta, hogy a jövő heti kínai-amerikai találkozó sínen van, a „stratégiai gazdasági párbeszédet” a tervek szerint meg fogják tartani. Közölte, hogy nincs tudomása Csen hollétéről.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó