„A nemzetközi megfigyelők egy csoportja meglátogatta Deraát. Találkoztak a kormányzóval, és körbenéztek a városban. Más ENSZ-tisztségviselők Damaszkuszban a kormány illetékeseivel tárgyaltak” – mondta Háled al-Maszri.
A tűzszünetet ellenőrző csoportot vezető marokkói ezredes a sajtóban nehéznek minősítette a feladatot, és hangsúlyozta, hogy „apró lépésekkel kell haladni”. Ahmed Himmis szerint „nem könnyű összehangolni a munkát az összes féllel, először a kormánnyal, utána az összes többi féllel” – mondta.
Az eddig látottakról, a helyszíni tapasztaltakról egyelőre nem számolt be a világszervezet. Szíriai ellenzékiek megerősítették a deraai látogatást. „A megfigyelők járművei megérkeztek, a hadsereg járművei kísérték őket” – mondta el a helyi egyeztető bizottságok egyik aktivistája. A szervezet szerint Deraa tartományban kedden is bevetették a hadsereget: az egyik faluban több száz szökött katona vetette meg a lábát, őket lőtték ágyúkkal és nehéz géppuskákkal.
Az ellenzék azt szeretné, ha a megfigyelők mielőbb felkeresnék Idlíb és Homsz városokat, ahol szerintük a katonák még mindig gyilkolják a lakosságot.
A megfigyelők egyelőre hatan vannak, és a következő napokban töltik fel a létszámukat 30-ra. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a későbbiekben 250 fő kiküldését tervezi. Kedden azt kérte az Európai Uniótól, hogy helikopterekkel és repülőgépekkel támogassa a feladat elvégzését. Ezt a javaslatát szerdán hivatalosan is benyújtja a Biztonsági Tanácsnak. Bővebben>>>
„Határozott üzenetet” akarnak küldeni az Aszad-rezsimnek
A törékeny szíriai tűzszünet lesz a fő témája a találkozónak, amelyen részt vesznek majd a „Szíria barátai” csoport kulcstagjai, így a török és a katari külügyminiszter is.
A csoport képviselői egyébként kedden találkoztak Párizsban, és a zárt ajtók mögött folyt tanácskozás célja annak áttekintése volt, miként biztosíthatják, hogy a Szíria elleni szankciók hatásosabbak legyenek.
Az ENSZ közvetítésével létrejött szíriai tűzszünet bármilyen megsértésére határozott és gyors választ kell adnia az ENSZ Biztonsági Tanácsának – jelentette ki a konferenciát megnyitó beszédében Alain Juppé francia külügyminiszter, aki arra is kitért, hogy a Damaszkusz elleni szankciók kezdenek eredményt felmutatni. Juppé szerint a szíriai devizatartalék felére apadt. Bár pontos szám nem ismert, becslések szerint a szíriai külföldi tartalék eredetileg 17 milliárd dollár körül volt.
A konferencián 57 ország diplomatái, pénzügyi szakértői vettek részt, és bár nem hoztak újabb szankciókat, a tapasztalatcsere a meglévők hatékonyabb alkalmazását szolgálta. Szíria két szomszédja, Irak és Libanon távol maradt, arra hivatkozva, hogy nehéz számukra az elfogadott szankciók végrehajtása.
A szankciók között van a szíriai központi bank külföldi számláinak befagyasztása és a beutazási vízumok korlátozása – mindezeket eredményesnek tekintik annak megakadályozására, hogy Damaszkusz fegyvert vásárolhasson vagy finanszírozhassa katonaságát. Emellett érzékeny veszteséget okoz az Aszad-rezsimnek a szíriai olajexport fékezése is, becslések szerint havonta 400 millió dollárnyi olajnyereségtől fosztják meg Damaszkuszt.
Az a cél, hogy „határozott üzenetet” küldjünk az Aszad-rezsimnek, amely csak részben tesz eleget a 13 havi erőszaknak véget vető tűzszünetnek – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő forrás.
A találkozó után elfogadott közleményben felszólították a kormányt támogató szíriai üzletembereket, hogy szakítsanak a rezsimmel, és megígérték nekik, hogy akiket érintenek a szankciók, azok lekerülhetnek a feketelistáról, amennyiben kifejezik szembenállásukat az elnyomással.