Észak-Korea nem engedi be a szakértőket

Észak-Korea nem fogja beengedni a területére a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértőit, hogy tanulmányozzák atomprogramját.

WA
2012. 04. 17. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kyodo hírügynökség szöuli keltezésű, „egy magas rangú amerikai külügyi illetékest” idéző jelentésében közölte, Phenjan felfüggeszti a tárgyalásokat a NAÜ-ellenőrök beengedéséről válaszul arra, hogy Washington leállította a neki szánt élelmiszersegélyt.

A jelentésben nem szerepel a hírügynökséget tájékoztató illetékes neve, de Barack Obama amerikai elnök kelet-ázsiai megbízottja hétfő este Szöulban járt az észak-koreai rakétaindítást követő térségbeli körútja keretében.

Phenjan február 29-én elvi beleegyezését adta arra, hogy visszaengedi az országba a NAÜ-ellenőröket, felfüggeszti az urándúsítást és más intézkedéseket foganatosít, ha élelmiszert kap az Egyesült Államoktól. Washington azt ígérte, hogy 240 ezer tonna élelmiszert szállít ez esetben Észak-Koreának, de több ízben is figyelmeztette a phenjani rezsimet, hogy a nagy hatótávolságú rakétákkal folytatott kísérletek miatt ez meghiúsulhat. Washington végül a műholdfelbocsátásnak mondott rakétakísérlet miatt, április 13-án jelentette be, hogy leállítja az Észak-Koreának szánt élelmiszersegélyt.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn határozottan elítélte az észak-koreai rakétaindítást. Phenjan újabb szankciókra számíthat. Észak-Koreának be kell fejeznie a ballisztikus rakéták és atomfegyverek fejlesztését, különben a Szovjetunió sorsára jut – mondta hétfőn Ri Mjong Bak dél-koreai államfő.

Ismert, az előzetes nemzetközi tiltakozások dacára Észak-Korea múlt pénteken fellőtte nagy hatótávolságú rakétáját, amellyel állítása szerint műholdat kívánt a világűrbe juttatni, de kudarcot vallott: a rakéta japán és dél-koreai közlés szerint a felbocsátás után röviddel a tengerbe zuhant.

A csúfos kudarc ellenére is van miért aggódni a kommunista állam fegyverkezési programját illetően: egy dél-koreai újság meg nem erősített információi szerint a pénteken fellőtt Unha–3 rakétánál egy 25 százalékkal hosszabb interkontinentális ballisztikus rakéta is használatra készen várakozik a Szanum Dong kutató- és fejlesztőközpontban. Japánban és a Fülöp-szigeteken még múlt csütörtökön rendeltek el riadókészültséget, mivel arra számítottak, a rakéta átrepül a két ország felett, vagy legalábbis megközelíti őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.