„Ideje, hogy mindenki lazítson, mindez hosszú időre szól” – válaszolta Medvegyev orosz televíziós csatornáknak adott utolsó államfői interjújában a tandemük hatékonyságát és jövőjét firtató kérdésre. Hozzátette: „Nem rossz, ha az ország sorsa, a politikai folyamatok nem egyetlen ember látásmódjától függenek”. Az orosz államfő az európai és az amerikai gyakorlatra hivatkozott, mondván „az alkotmány szerint vannak olyanok, akiknek meghatározott körülmények között kötelességük helyettesíteni a másikat”. Arról is beszélt, hogy Vlagyimir Putyinhoz nemcsak a politikai együttműködés, hanem húszéves barátság is köti.
Medvegyev, akit Putyin május 7-én vált az államfői poszton, öt orosz televíziós csatornának nyilatkozott élő adásban.
A távozó elnök úgy véli, hogy hivatali ideje alatt (2008–12) Oroszországban komoly előrelépés történt az állampolgári szabadságjogok fejlődésében. Ugyanakkor – az alkotmány előírására hivatkozva – leszögezte, hogy addig, amíg Mihail Hodorkovszkij, az egykori olajtársaság, a Jukosz volt elnöke nem hajlandó kegyelmi kérvényt benyújtani, nem tudnak foglalkozni az ügyével.
A moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban, az orosz ortodox egyház főtemplomában botrányt okozó és hetek óta vizsgálati fogságban lévő feminista pankegyüttes tagjaival kapcsolatban kijelentette: azt kapták, amit el akartak érni, a népszerűséget. A bírósági eljárást nem kívánta kommentálni. Hozzátette azonban, hogy a társadalmi békét, a vallások iránti türelmet és nemzetiségek közötti békét őrizni kell.
A korrupció elleni harcot elnöksége egyik kulcsfontosságú céljává tevő Medvegyev elismerte, hogy a küzdelem szerény eredményeket hozott. Rámutatott, hogy erősebb ellenőrzést kell kialakítani a kormányzati intézményeken belül, s a hétköznapi életben is vissza kell szorítani a korrupciót. A sikerhez szükség van az emberek mentalitásának megváltozására is, el kell érni, hogy a korrupció nem egyszerűen csak „szörnyű” bűntett legyen, hanem olyan dolog, amelyet „illetlenség” elkövetni – mondta.
Az eredménytelenség egyik okát abban látja, hogy a közhivatalnokok egyfajta céhet alkotnak, s „nagyon nem akarják, hogy a dolgaikba beavatkozzanak”. A megoldást szerinte az jelenti, hogy az állami közigazgatást olyan körülmények közé kell szorítani, amikor se jobbra, se balra nem térhetnek le az útról, amikor tevékenységüket szigorúan szabályozzák.
Az államfő, aki Putyin ígérete szerint napokon belül megkapja a kormányfői posztot, nem volt hajlandó részleteket elárulni leendő kormányáról, de azt nem cáfolta, hogy több új miniszter lesz benne.
Külpolitikai kérdések is szóba kerültek az élő televíziós interjúban. A távozó orosz államfő keményen bírálta grúz kollégáját: „Szaakasvili egy nulla. Aki elfoglalja majd a helyét, azzal hajlandóak vagyunk helyreállítani a diplomáciai kapcsolatokat”.
Medvegyev elismerte, hogy Fehéroroszországgal hullámzóak a kapcsolatok, „a szerelemtől a gyűlöletig” terjednek, ám dicsérte Aljakszandr Lukasenka elnököt, aki támogatja, hogy volt szovjet köztársaságok vámszövetségbe tömörüljenek, s hajlik az integrációra.