Nem csitul Svájcban a bevándorlással kapcsolatos vita

Közvetlenül azután, hogy a parlament jóváhagyta az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott nyolc kelet-közép-európai országból érkező bevándorlók számának korlátozását, csütörtökön egy képviselőnő németellenes kirohanása kavart vihart.

WL
2012. 04. 26. 19:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív Svájci Néppárt fiatal képviselőnője, Natalie Rickli ugyanis egy televíziós vitában kerek perec azt hangoztatta, hogy „túl sok a német az országban„. Rickli szerint mindez hátrányosan hat a svájci munkaerőpiacra, az iskolai oktatásra, az infrastruktúrára, a tömegközlekedésre, valamint a lakbérekre.

A 35 éves képviselőnő – aki 2007 óta tagja a svájci törvényhozásnak – az általa említettek kapcsán mulasztásokkal vádolta a kormányt.

A svájci németek szövetsége bírálta Ricklit. A szövetség alapítója, Matthias Estermann annak a nézetnek adott hangot, hogy a képviselőnő az általa mondottakkal pártpolitikai célokra kívánja kihasználni a lakosság körében tapasztalható bevándorlásellenes hangulatot. Az emberek így gondolkoznak, de nyíltan mindezt nem mondják ki – fogalmazott Estermann.

Az ország nagyságához viszonyítva erős a bevándorlás Svájcba, ami aggodalmat kelt. A 7,9 milliós alpesi országban 1,8 millió külföldi él. A szövetségi statisztikai hivatal csütörtöki beszámolója szerint a külföldiek közül legtöbben Olaszországból, valamint Németországból érkeztek, számuk 290 ezer, illetve 270 ezer. A határ menti Baden-Württemberg tartományból naponta több tízezer ingázó jár át Svájcba. Legtöbben közülük a vendéglátóiparban dolgoznak, egy részük azonban magasabb képzettséget követelő területeken.

A napokban az Európai Unió, illetve az érintett országok bírálatát váltotta ki az a svájci kormányintézkedés, amelynek értelmében – egy úgynevezett védzáradékot életbe léptetve – Svájc május 1-jétől jelentősen korlátozza az engedélyezett bevándorlói létszámot nyolc kelet-közép-európai uniós tagállamból. A kormány javaslatát a parlament szerdán hagyta jóvá, az éves kontingenst mostantól 2180-ban szabva meg. A szóban forgó országokból – beleértve Magyarországot is – az elmúlt években összesen mintegy 6000 bevándorló érkezett Svájcba.

A parlament döntése értelmében a korlátozás egyelőre egy évig lesz érvényben, és jövő áprilisban felülvizsgálják azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.