Százezer embernek kell elhagynia az otthonát

Kínaiak tízezreinek áttelepítése várható a következő években a Jangce folyó Három Szoros víztározójának térségében, mivel a vízszint emelkedése földcsuszamlások, omlások sorát idézi elő.

tt
2012. 04. 19. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő három–öt évben csaknem százezer embernek kell elhagynia az otthonát biztonsági okokból, jegyezte meg a rádiónak Liu Jüan, a föld és erőforrások minisztériumának munkatársa. Mint mondta, a földcsuszamlások nem ritkák a vízerőművek működésének különösen a kezdeti szakaszaiban, erre számos nemzetközi példa van.

Hozzátette, jelenleg 5386 veszélyesnek ítélt pontot, területet figyelnek folyamatosan, s a tározó körül eddig több száz természeti károsodást regisztráltak. Ugyanakkor az elmúlt kilenc évben természeti csapások az érintett régióban nem oltottak ki emberéletet.

A legfrissebb közlés szerint a Hupej (Hubei) tartományi Tungpa (Dongba) megyéből még az idén körülbelül húszezer embernek – a megyei lakosság egyötödének – kell elhagynia eddigi lakhelyét. A költöztetés előkészítésére és végrehajtására helyben külön irányítóközpontot hoztak létre. Ennek illetékese a China Daily című lapnak úgy nyilatkozott, hogy a költöztetésre 550 millió jüant (19,7 milliárd forint) különítettek el. A lap összeállításából kiderül, az embereket a Jangce folyó túloldalán új házakba kötöztetik, de a kialakítás alatt lévő település infrastruktúrája még hiányos.

A világ legnagyobb vízi erőművének szomszédságából eddig közel 1,4 millió embert költöztettek el, s 2010-től, amióta a tározóban a vízszint elérte a maximális szintet, a földcsuszamlások és egyéb kőzetomlások, talajsüppedések száma 70 százalékkal megemelkedett.

A víztározó megépítése előtt, közben és azt követően is szakemberek, geológusok, mérnökök, vízügyesek és környezetvédők sokat vitáztak, vitáznak a létesítmény előnyeiről és hátrányairól. A gáttal – a Jangce vízszintjének szabályozásával – az évszázadok óta problémát jelentő árvizeknek akartak megálljt parancsolni, s az általa termelt áram pedig az egyre nagyobb energiaigényű ipari termelést szolgálja.

Az aggódók már előre jelezték: a duzzasztással, a víz mennyiségének növelésével nő a természeti katasztrófák – köztük a földrengés – veszélye, s más környezetkárosító hatással is számolni kell. Egyes környezetvédők szerint a Jangce folyó felső szakaszán található húsz gát földrengésveszélynek van kitéve.

A kínai kormány már korábban kénytelen volt megállapítani, hogy a Három Szoros-beruházás sürgősen megoldandó problémákat idézett elő, amelyek között van a lakosság zökkenőmentes átköltöztetése, a környezetvédelem és a geológiai katasztrófa megelőzése. Megfigyelők úgy értékelik, hogy a vízerőmű megépítésekor nem jártak el kellő alapossággal, a döntéshozók utólag szembesültek a nem várt következményekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.