A kisebbség az új többség

Jelentős demográfiai fordulóponthoz érkezett az Egyesült Államok: 2010 júliusa és 2011 júliusa között több ”színes” gyermek született, mint fehér.

Kovács N. László
2012. 05. 18. 11:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az említett időszakban 4 millió gyermek született az országban, többségük pedig a történelem során először nem a „többségi” társadalmat alkotó európai származású fehérek számát gyarapítja, hanem a különböző „kisebbségekét”. A különbség egyelőre inkább szimbolikus, mint döntő: a babák 50,4 százaléka tartozott valamilyen etnikai csoporthoz. A folyamat talán lassan, de egyelőre úgy tűnik, biztosan formálja át az amerikai társadalom képét: 2005-ben még több mint 55 százalékot tettek ki a fehér bébik, ma pedig már csak 49,6-ot.

Változóban van a kisebbségek megoszlása is. A feketék csak az 50 év feletti korcsoportban számítanak a legnagyobb kisebbségnek – a fiatalabbak közt a hispánok már megelőzték őket. Ez a trend a születésekben is megmutatkozik, a vizsgált időszakban ugyanis majd’ kétszer annyi spanyol ajkú gyermek jött világra, mint fekete. Ugyanakkor rohamosan szaporodnak az ázsiai-amerikaiak is: az ő gyermekeik mintegy 5 százalékát teszik ki az összes született babának.

A fehérek jövőjét féltők általában a bevándorlást hibáztatják a csökkenő arányszámokért. A demográfiai hivatal jelentése szerint azonban nem ez a helyzet: az elöregedő fehér társadalom legalább annyira „hibás” a kisebbségek térnyeréséért. A születések száma 10 százalékkal csökkent körükben – többel, mint bármelyik más etnikai csoportnál. 1000 fehér halálesetre csupán 1025 születés jut, míg a hispánoknál ugyanez az arány 1000:3940.

„A növekvő diverzitás azt jelenti, Amerika jövőjét nagy mértékben jelenlegi kisebbségei fogják meghatározni” – fogalmazott Steve Murdock szociológus. Az új helyzet azonban új gondokkal is jár, a lassan többségbe kerülő kisebbségek körében ugyanis háromszor magasabb a szegénységben élők száma, és jóval alacsonyabb az iskolázottsági ráta is. A vagyon túlnyomó része továbbra is az öregedő, egyre inkább háttérbe szoruló fehérek kezében összpontosul, ez pedig komoly társadalmi problémákhoz vezethet a jövőben. „Ez az előttünk álló legjelentősebb kihívás – fogalmaz Murdock. – El kell érnünk, hogy minden amerikai olyan képességekhez juthasson, melyek segítségével megállja a helyét a világban – ez nem csupán az ő érdekük, de az országé is”.

(The Wall Street Journal, wsj.com, The Guardian, guardian.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.