A nyers erőszak az ismertetőjelük

A baloldali-liberális Basler Zeitungban Mischa Hauswirth A nyers erőszak az ismertetőjelük című cikkében foglalkozik a „török maffia” elleni eredménytelen svájci rendőri fellépés okaival.

2012. 05. 27. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg hat török állampolgár áll a baseli bíróság előtt üzletszerűen folytatott zsarolás, illegális fegyverbirtoklás és egyéb erőszakos bűncselekmény miatt. A június 4-ig tartó monstreper a figyelmet a török bevándorlói csoportra terelte, amely különösen nagy számban él a városban. (Basel lakóinak 40 százaléka bevándorló – a szerk.)

Az érintettek elsősorban kurdok, akik az elmúlt évtizedekben telepedtek le „Kisbaselben” (a város Rajna jobb parti részében). A legtöbb török állampolgárt 1999-ben tartották számon a városban, 8343-at, 2011-ben már csak 6711-et, ennek oka, hogy megkönnyítették a honosításukat. A bevándorlók magukkal hozták jogfelfogásukat is, ami számos területen hasonlít az olasz maffiáéra.

Hullám

A mostani baseli eset tökéletesen illeszkedik a korábbi zsarolási esetekhez, amelyekkel már a 70-es, 80-as évek bevándorlási hulláma óta foglalkozik a svájci bűnüldözés. A török állampolgárok egymás között házasodnak, kereskednek, ezt a befelé forduló életmódot használják ki mindazok, akik új áldozatokat keresnek a védelmi pénzek szedéséhez. „Legtöbbször a védelmi pénzt egy politikai szervezethez történő önkéntes hozzájárulásnak nevezik” – nyilatkozta Peter Gill, a baseli államügyészség médiafelelőse. A hatóságok gyakran jutnak az illegális kommunista Kurdisztáni Munkáspárt nyomára ezekben az ügyekben. A jelenlegi perben egy másik törökörökországi szélsőbaloldali szervezet, a Devrimci Sol szimpatizánsai érhetők tetten.

Erőszak

Az erőszak mindig jelen van, ha a „török maffia” üzleteiről van szó, ami megjelenhet rongálás, fenyegetés, verekedés vagy éppen súlyos testi sértés formájában. Bűnös tevékenységüket leplezi a hallgatás íratlan szabálya. Ehhez a viselkedési módhoz még azok is tartják magukat, akik évtizedek óta csak lazán kapcsolódnak szülőhazájukhoz. „Majdnem lehetetlen közöttük nyomozni, mert senki sem hajlandó beszélni. Ez tapasztalható a családon belüli erőszak esetében is” – fogalmazott Gill.

Hogy milyen nehéz a török maffia elítélése, azt az eddigi bírósági döntések is mutatják. Egy 2000-es baseli esetben a bíróság zömmel feltételes szabadságvesztésre ítélte a gyanúsítottakat, illetve sokukat kénytelenek voltak bizonyítékok hiányában felmenteni. E tények ismeretében falra hányt borsónak tűnnek Hanjörg Jester berni államügyész csaknem húsz éve mondott szavai: „Legfőbb ideje, hogy kinyilvánítsuk, hogy Svájcban léteznek törvények, amelyeket tisztelni kell mindenkinek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.