Alacsony volt a részvétel az algériai választásokon

A bejegyzett választópolgárok kevesebb mint fele vett részt az Algériában csütörtökön tartott parlamenti választáson.

TK
2012. 05. 11. 5:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány csütörtökön közölte, hogy a választási részvétel 42 százalék volt, ami így is jelentős növekedés az előző, 2007-es választás 36 százalékához képest. A 48 választókörzetben kormányzati adatok szerint összesen 44 párt és 211 független jelölt szállt versenybe a 462 képviselői helyért. A végleges eredményeket várhatóan péntek délután hirdetik ki.

Az iszlám pártok szövetsége azt reméli, hogy sikerül megismételnie a 2011-es „arab tavasz” demokráciakövetelő felkeléseinek hullámait meglovagoló más iszlamista pártok Észak-Afrikában aratott választási sikereit. Algériában azonban a két kormánypárt mély gyökerekkel rendelkezik a társadalomban.

Abdel-Azíz Buteflika elnök az utóbbi néhány hónapban folyamatosan sürgette honfitársait, hogy vegyenek részt a választáson. Időnként azt ígérte, hogy a választás után új, határozott reformokat hajt végre. Máskor arról beszélt, hogy külföldi hatalmak lerohanhatják Algériát, ha kevesen mennek el szavazni.

A ringbe szálló pártok közül az elnök vezette Nemzeti Felszabadítási Front (FLN) számít a legesélyesebb befutónak, bár megfigyelők azt várják, hogy a tömörülés szavazatokat fog veszíteni az iszlamisták javára. Mindazonáltal várhatóan nem lesz olyan párt, amely uralni fogja a parlamentet, bár a kormány számára a viszonylag magas részvételi arány egyfajta győzelmet jelent. Magasabb volt a részvétel vidéken és az ország sivatagos részén, a városokban viszont alacsony volt az érdeklődés. Algírban például a szavazók 69,1 százaléka maradt otthon.

Utoljára 1991-ben tartottak szabad választást Algériában. Az első fordulót az 1989 márciusában létrejött Iszlám Üdvfront (FIS), az iszlám radikálisok pártja nyerte meg, a második fordulót azonban a hatalom lefújta. A parlamentet feloszlatták, majd 1994-ben betiltották a FIS-t. Válaszul szélsőséges iszlám terrorcsoportok jöttek létre, véres, több mint százezer áldozatot követelő polgárháború kezdődött, amely egy évtized alatt teljesen szétzilálta az ország gazdaságát is.

Dacára a szénhidrogénkincsnek, Algériában széles körű elégedetlenség uralja a társadalmat a munkanélküliség és a lakhatási problémák miatt. A munkanélküliség hivatalosan 10 százalék, de az egyetemi végzettséggel rendelkezők között eléri a 20 százalékot. A 35 milliós lakosság 70 százalékának az életkora 35 év alatt van.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.