Nemzetközi megfigyelők csapatát evakuálták szerdán egy ostromlott észak-szíriai városból. Közben a Washington Post arról írt, hogy az öböl menti államok pénzéből fegyverzik a lázadókat.
A szíriai helyzetről bővebben itt olvashat.
Barak szerint a szíriai elnök távozása a hatalomból „nagy csapás” lenne Irán, valamint a Hezbollah és az Iszlám Dzsihád radikális szervezetek számára. A miniszter kiemelte Oroszország fontos szerepét a válság megoldásában.
Hangsúlyozta mindamellett, hogy véleménye szerint csak Aszadnak és a körülötte lévő magas rangú tisztségviselőknek kell távozniuk, a rendszer többi részének, azon belül a hadseregnek nem. „Nagyon csalódott vagyok az összeomlás lassúsága miatt. Mindenesetre úgy gondolom, Aszadnak vége” – mondta Barak, „sokkal erősebb hangot” kérve Damaszkusszal szemben.
Törökországnak különleges szerepe lehet
Az izraeli védelmi tárca vezetője fontosnak tartotta az interjúban, hogy „a nemzetközi közvélemény, a NATO, az Egyesült Államok, az oroszok tegyenek meg minden lehetséges lépést”, és hozzátette, hogy „Törökországnak különleges szerepe lehet az egész folyamat felgyorsításában”.
„Úgy vélem, meg lehet találni a módját (...) a szíriai (rezsim)váltásnak, lehetőleg jemeni mintára, vagyis hagyva, hogy Aszad és csapata elhagyja az országot, (...) a párt, a hírszerzés, a hadsereg leépítése nélkül” – hangoztatta Barak, aki három hónapon belül már harmadszor utazott Washingtonba.
Hangot adott annak a véleményének is, hogy az Egyesült Államok és Izrael „alapvetően azonos hullámhosszon van” Iránt illetően: „Hangosan mondjuk, az amerikaiak is, az elnök is, hogy egy atomfegyverrel rendelkező Irán elfogadhatatlan. Semmilyen opció nem zárható ki, hogy elérjük a célt”, Teherán meggátlását abban, hogy atomfegyverhez jusson – tette még hozzá.