Családtagként jutott be Tóásóhoz egy fideszes képviselő

Évente 30 millió euró fejlesztési forrással támogatja az Európai Unió azt a Bolíviát, amely még saját büntetőeljárási törvényére is fittyet hány. Gulyás Gergely Tóásó Elődnél járt.

2012. 05. 15. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabályok hosszú sorának mond ellent, amit Bolíviában Tóásó Előddel jogi eljárás címén folytatnak, erre világít rá a fideszes Gulyás Gergely, aki vasárnap tért haza a dél-amerikai országból. A spanyolul kiválóan beszélő Vajna Mártonnal, Schmitt Pál korábbi hivatalvezetőjével így nem is a rendes módon jutott be a börtönbe a már három éve előzetesben tartott Tóásóhoz, hanem a fogvatartott családtagjaként. A két legbanálisabb törvénysértést egyébként éppen saját büntetőeljárási reguláival szemben követik el a hatóságok, ennyi ideig ugyanis nem tartható előzetesben senki, és a pert ennyi idő alatt már le kellett volna folytatni, s ha történt is volna bűncselekmény, az már el is évült volna.





„Martonyi János külügyminiszter úr megbízásából mentünk Bolíviába. Ami zajlik, politikai alapú eljárás, ezért a megoldásnak is politikai alapúnak kell lennie, ehhez pedig a legszélesebb körű diplomáciai nyomás kell a nemzetközi szervezetektől. Találkoztunk ellenzéki politikusokkal, az ENSZ képviselet-vezetőjével és azokkal a magyarokkal is, akik Tóásó Előd számára a mindennapok elviselhetőségét segítik” – számolt be Gulyás Gergely a köztévében kedd reggel. Útjuk során feketén-fehéren kiderült, hogy a Tóásóval szembeni eljárás „magyar vagy európai emberi jogi normákkal nehezen egyeztethető össze”, a 36 vádlott egyikét például be sem idézték, ilyen esetben nálunk a tárgyalást azonnal elhalasztják.

Nem nagyon van jogállam

A politikus hangsúlyozza, Tóásó Előd ebben az ügyben az egyetlen olyan, aki semmilyen formában nem kötődik Bolíviához, még a horvát Mario Tadićnak is van ottani állampolgársága.

„Mi magába az eljárásba nem is szólnánk bele, minket a saját állampolgárunk ügye érdekel – folytatta a képviselő –, és ebben az ügyben azért Bolíviának el kellene döntenie, hogy ha további fejlesztési forrásokat akar kapni az Európai Uniótól, akkor fenntartja ezt a helyzetet vagy sem; évente több mint 30 millió eurót kapnak.”

Az EU ottani képviselet-vezetője – magyar követség híján – egyébként Gulyásék segítségére volt, de ez szerinte nem változtat azon, hogy meg kell fontolni, állami, kormányzati szerveknek ad-e támogatást egy olyan országban, ahol egyáltalán nincs jogállam.

Hogy jutottak be?

A képviselő azt is elmondta, hogyan jutottak be a börtönbe Tóásóhoz. „Ez a San Pedro börtön egy óriási, ablak nélküli erődítmény. Hivatalosan is be lehetett volna jutni, de akkor érdemi beszélgetésre nem lehetett volna mód. Egy évvel ezelőtt egy EP-képviselő megpróbálta, és csak húsz percet kapott, és csak spanyol nyelven. Családtagként mentünk be; külföldieket nehezen engednek oda, de nincsenek túlságosan világos szabályok, egy óra várakozás után bejutottunk, és másfél órát beszéltünk személyesen Tóásó Előddel.”

Az ügyben „megértését kifejező Argentínában jár egyébként Martonyi János. A tárcavezető nem először lép fel a kérdésben, a dél-amerikai államközi kapcsolatokat Tóásó ügyében is fel is lehet használni különösen akkor, ha saját törvényeit sem tartja be a kontinens egyik országa.

Így indult

Bolíviai elit kommandósok 2009. április 16-án a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz városban lőtték le a bolíviai–magyar–horvát állampolgár Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Letartóztatták a magyar–román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát–bolíviai állampolgár Mario Tadićot. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy „terrorista csoportot” számoltak fel, amely többek között Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.