A világszervezet főtitkára vasárnap érkezett Mianmarba (a korábbi Burmába), s hétfőn találkozott Thein Szeinnel, az ország államfőjével.
Háromnapos látogatása előtt Ban Ki Mun úgy értékelte: Mianmar a demokrácia felé vezető úton döntő szakaszához érkezett, ezért kérte a világ közösségét, hogy nyújtson segítséget a kibontakozó, de még törékeny politikai átmenet megvalósításához. A főtitkár egyben üdvözölte, hogy az Európai Unió a Mianmar elleni szankciók felfüggesztéséről döntött.
Az ENSZ-főtitkár most először találkozott Szú Kjivel, akinek pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért az április 1-jei időközi parlamenti választásokon a lehetséges 45 parlamenti mandátumból 43-at szerzett meg. Az ellenzéki vezető életében először maga is bekerült a törvényhozásba. Előzőleg évtizedeken át börtönben ült, vagy házi őrizetben tartották.
A mianmari fővárosban, Najpjidóban tett látogatást a hétvégén Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is, aki ugyancsak találkozott Aung Szan Szú Kjivel, s közösen tartott ranguni sajtóértekezletükön a reformfolyamat folytatására hívott fel, hangoztatva, hogy a politikai nyitásnak visszafordíthatatlannak kell lennie. A főképviselő azért látogatott Mianmarba, hogy Rangunban megnyisson egy új EU-irodát, amely főként a segélyprogramok lebonyolítását felügyeli majd, de politikai szerepe is lesz.
Az EU a múlt hét elején úgy döntött, hogy a kedvező változásokra való tekintettel hatályon kívül helyezi a Mianmart 1988 óta kormányzó katonai junta ellen életbe léptetett átfogó büntetőintézkedéseket.