A kanadai Hamiltonból több mint 8000 kilométert biciklizett 3 éven át egy idős úr, hogy eljusson a Keletiből péntek reggel induló Székely Gyorsra – életében először megy a csíksomlyói búcsúba, igaz, már tapasztalt zarándoknak számít.
– Kétszer vettem részt El Caminón, és megyek majd harmadszor is, de előtte megint megteszem a 8 ezer kilométert. Ez a zarándoklat számomra azt jelenti, hogy tudom, Jézus urunk értünk szenvedett, a feltámadása után pedig azt akarta, hogy szabad legyen a keze. Ez az én útmutatásom – árulta el az MNO-nak Kanadába szakadt honfitársunk egy jókora címeres magyar zászlót szorongatva. Szerinte el kell jönnie annak az időnek, hogy a Gellért-hegy tetején egy Jézus-kilátó, illetve kettős kereszt áll.
Az urat szállító Székely Gyors, illetve a szombathelyi indulású Csíksomlyó Expressz összesen 1400 magyart juttat el a szombati csíksomlyói búcsúba, illetve indult egy vonat csütörtökön is – a Boldogasszony Zarándokvonat a Nyugati pályaudvarról –, amely állami vezetők védnöksége alatt és vallási elöljárók, egyházi személyek részvételével halad, erről bővebben itt olvashat. (Tekintse meg a Hír TV összeállítását is a zarándokvonatról!)
A Székely Gyorson utazik a feleségével 30 év után először vonatra ülő Fodor Ferenc is, aki összességében életre szóló élményre számít a búcsúban és Gyimesbükkön. – Már 2008 óta várunk erre, de csak most fértünk fel a vonatra. Reméljük, jövőre a család többi tagja, a nagy gyerekeink is eljutnak Csíksomlyóra – mondja Fodor Ferenc.
A gyorsvonat utasai az „északi vonalon” haladva, a határt Biharkeresztesnél átlépve jutnak el Csíkba késő este. Szállást Csíkszentdomonkos, Csíkkarcfalva, Csíkdánfalva, Csíkmadaras, Csíkrákos és Madéfalva családjai biztosítanak az utazóknak. A szerelvényt immár ötödik éve húzza a 17-es Nohab, a határig egyedül dolgozik a svéd „nagyvas”, Erdélyben Kolozsvárig dízel-, majd onnan tovább Felcsíkig villamosgép előfogatot kap. A címeres mozdonyt egyébként 1963-ban helyezték üzembe, és miután a gyárból „saját lábán” Magyarországra jött, a tapolcai fűtőház szárnyai alatt szolgált, járva a Dunántúlt. 1999-ben megszűnt a közforgalmi funkciója, felújítása után 2003-tól új pályaszámmal megint sínre került a sokak által becsült és szeretett, 2000 lóerős mozdony.
A Székely Gyors egyébként 1944-ig, Erdély végleges elcsatolásáig üzemelt, 2008-ban pedig az Indóház magazin és a Kárpáteurópa Utazási Iroda összefogásából zarándokvonatként állt újra szolgálatba.
A somlyói búcsú a román diktátor Ceauşescu bukása után az erdélyi és anyaországi magyarok százezreinek „szent találkozójává” vált. Ide vitt először 2008-ban nyolc kocsiban négyszáz zarándokot a kultikus Nohab dízelmozdony. A zarándokokat Erdő Péter bíboros prímás érsek áldása kísérte a búcsúra. Az ezeréves határra, a Gyimesekbe is eljutó vonat sikere miatt a zarándokok később már 12 vasúti kocsival indultak útnak. Csak azért nem többel, mert ennél hosszabb szerelvény nem fért el a kisebb székelyföldi vasútállomásokon, illetve ennél több kocsit segítséggel sem tudott elhúzni a szent koronás címerrel díszített magyar mozdony. A Kárpáteurópa Utazási Iroda 2010-ben már két különvonatot indított. Az egyik a már jól ismert Székely Gyors, a másik Csíksomlyó Expressz néven közlekedik, utóbbit a varázslatos Aranycsapat-mozdony húzza és rajta ül Buzánszky Jenő is. Az első vonat az észak-erdélyi útvonalon, a 2011-ben másodszor induló különjárat dél-erdélyi útvonalon jut el Székelyföldre.
Az Agerpres hírügynökség közlése szerint egy magyar rendszámú autóbusz a csíksomlyói búcsúra szállított zarándokokat, amikor a Maros megyei Balavásár és Kelementelke között kigyulladt. Az utasoknak sikerült még azelőtt elhagyniuk a járművet, mielőtt a lángok elterjedtek volna. A Maros megyei katasztrófavédelem szóvivője, Liviu Danciu főhadnagy az MTI-nek elmondta, a tüzet helyi idő szerint 9 óra 37 perckor jelezték, elsőként a balavásári és az erdőszentgyörgyi tűzoltókocsi ért a helyszínre, de két, Marosvásárhelyről kiküldött tűzoltókocsi is bekapcsolódott az oltásba. Az autóbuszon 71 utas és két sofőr utazott, valamennyiüknek sikerült időben elhagyni a járművet, amely szinte teljes egészében kiégett. Az oltás idején a Balavásár–Szováta országúton mindkét irányban szünetelt a forgalom.