Egy zarándok 2008 nyarán az ausztriai Mariazellből gyalog vágott neki a település és Csíksomlyó közti 1400 kilométeres távnak, hogy részt vehessen a 2009-es pünkösdi búcsún. Biztosan komoly oka volt rá, hogy így tett, de talán elérte volna az eggyel korábbit is, ha a sokkal gyorsabb és közösségibb megoldást választva Magyarországon zarándokvonatra száll. Ha idén kelne útra, már csak Szombathelyig kellene gyalogolnia – mintegy 150 kilométert. A búcsú 2012-es résztvevőinek három különvonat is rendelkezésre állt, az utazást igazán felemelő programok színesítik a csúcsesemény előtt, voltaképp versengés alakult ki a keresztények kegyeiért.
Boldogasszony Zarándokvonat
A csütörtök hajnalban a Nyugatiból kigördült vonat leginkább azzal került be a hírekbe az utóbbi napokban, hogy az író Nyirő József földi maradványait szállította volna Székelyudvarhelyre, a kegyeleti kocsi beutazását azonban a román hatóságok mondvacsinált okokkal magyarázva megtiltották. De „tud” a vonat még mást is: a Misszió Tours zarándokszerelvénye – amelynek védnöke Kövér László és Soltész Miklós is – számos szerzetesrenddel és több püspökkel a fedélzetén Szolnok, Békéscsaba, Arad, Radna, Gyulafehérvár, Tövis, Székelykocsárd, Marosvásárhely, Maroshévíz, Gyergyószentmiklós útvonalon megy.
Mivel az utazásra elmegy az egész nap, a zarándokokra már csak az elszállásolás várt csütörtök este, de a másik két vonat pénteki indulásakor a kiváltságosok már az ezeréves határt tekintik meg Gyimesbükkön. A Tatros folyó partján később csángó kóstolóban részesülnek az utazók, majd megtekintik a Rákóczi-vár romjait, és szabadtéri szentmisén is részt vesznek a gyimesi csángókkal. Csíksomlyóra, ahol a Mária-kegyhelyen 1567 óta minden pünkösdkor összegyűlnek a magyarok, szombaton lesz a főesemény – a közszolgálati televízió élőben közvetíti. A hosszú utas „csapat” pünkösdvasárnap még részt vesz egy szabadtéri szentmisén Gyergyószentmiklós főterén, a kedvező óraátállításnak köszönhetően pedig este 10-re már Budapesten is van. A szervezők 50–65 ezer forintos csomagokat állítottak össze a zarándokoknak, akik a vonaton együtt utaznak a lengyel pálosok Fekete Madonna képének „hivatalos” másolatával; a képet korábban ugyancsak zarándokvonat hozta el Częstochowából, szintén Kövér László védnöksége alatt.
Csíksomlyó Expressz
A Szombathelyről péntek 0 óra 10 perckor induló szerelvényt az Aranycsapat mozdony húzza Győr, majd Budapest felé, ahol hajnali negyed 5 és negyed 6 között várakozik. A Boldogasszonyhoz hasonlóan Békéscsaba felé indul tovább, érintve később Segesvárt, Brassót, Sepsiszentgyörgyöt, Tusnádfürdőt. A lélegzetelállító mozdony és „fiókái” Madéfalvánál alszanak meg, reggel robogva még egy kört Csíkban. Az utasokat a búcsúesemény után szedi fel Csíkszentkirályon, a tusnádfürdői éjszaka után, pünkösdhétfő este érkeznek Budapestre, és kedd hajnalban Szombathelyre.
A Csíksomlyó Expressz utasai pénteken az aradi vesztőhelyet, a gyulafehérvári ezeréves (ma már) érsekséget is megtekintik, este pedig a Fogarasi-havasok páratlan látványában gyönyörködhetnek. Idegenvezetés nekik is rendelkezésre áll: alapos ismeretekkel vérteződnek fel a Háromszéki-medencéről, az Olt tusnádi szorosáról. Az elszállásolást részben fogadó családok révén oldják meg; reggel a zarándokok gyalog mennek a szeredai állomásról a keresztaljakkal a 12.30-kor kezdődő búcsúba. Pünkösdvasárnap az „Aranycsapat” is kap egy szabadtéri szentmisét és a Rákóczi-vár látványát. Az árszabás hasonló, a mindent magában foglaló részvételi díj 65 ezer forint.
Székely Gyors
Legkésőbb a Székely Gyors indul, péntek 7.45-kor a Keleti pályaudvarról, és – az északi vonalon haladva – romániai idő szerint 13.49-kor Nagyváradra ér. Kolozsvárra fél 5-kor gördül be, Madéfalvára pedig 22.24-kor. Reggel korán kelnek a búcsú résztvevői, 7.47-kor már indulnak is Csíkszendomokosról, Szeredára pedig este fél 7-re kell leérniük a szentmise résztvevőinek a somlyói nyeregből. A Keletibe az odaúthoz hasonló vonalon 20.15-re érnek pünkösdhétfőn.
A kulturális töltekezést Kalotaszegen kezdik a zarándokok, majd Kolozsvár, Mátyás király városa, illetve Szamosújvár, Rózsa Sándor nyughelye következik. A Kis- és Nagy-Szamos összefolyásánál fekvő Dés látványa szintén örök élmény marad, a Wass Albert által is „meghangszerelt” Dédáról pedig ugyancsak több marad meg, mint hogy itt kezdődik A funtineli boszorkányok cselekménye. A szombati búcsú után a Székellyel utazókra szabadprogram vár (csíkszeredai séta), az eltévedőket pedig a szervezők arra kérik, a szeredai vasútállomáson várakozzanak az idegenvezető által megadott időpontban. Az ár 63 ezer forint, ami magában foglal zenés étkezőkocsi-szolgáltatást is, csakúgy mint a Csíksomlyó Expressz esetében.
A somlyói búcsú a román diktátor Ceauşescu bukása után az erdélyi és anyaországi magyarok százezreinek „szent találkozójává” vált. Ide vitt először 2008-ban nyolc kocsiban négyszáz zarándokot a kultikus Nohab dízelmozdony. A zarándokokat Erdő Péter bíboros prímás érsek áldása kísérte a búcsúra. Az ezeréves határra, a Gyimesekbe is eljutó vonat sikere miatt a zarándokok később már 12 vasúti kocsival indultak útra. Csak azért nem többen, mert ennél hosszabb szerelvény nem fért el a kisebb székelyföldi vasútállomásokon, illetve ennél több kocsit segítséggel sem tudott elhúzni a szent koronás címerrel díszített magyar mozdony. A Kárpáteurópa utazási iroda 2010-ben már két különvonatot indított. Az egyik a már jól ismert Székely Gyors, a másik Csíksomlyó Expressz néven közlekedik, összesen 1600 utassal. Az első vonat az észak-erdélyi útvonalon, a 2011-ben másodszor induló különjárat dél-erdélyi útvonalon jut el Székelyföldre. A Székely Gyorsot a csodálatosan felújított veterán Nohab húzza.