Már az iráni háborúról tárgyalnak

A brit kormány miniszterei az iráni atomprogram miatti esetleges közel-keleti katonai konfrontációban való brit részvétel jellegéről tárgyalnak.

BL
2012. 05. 23. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterek azt vizsgálják, vajon egyáltalán legális lenne-e bármiféle brit részvétel, ha megszakadnának az Iránnal folyó tárgyalások, és Izrael iráni atomlétesítményeket bombázna. Egy ilyen lépésnek az lenne a veszélye, hogy kiterjedtebb háborút váltana ki a térségben, s leállna az egyik legfontosabb kőolajszállító útvonalon, a Hormuzi-szorosban a hajóforgalom – áll a BBC tudósításában.

A brit közszolgálati műsorszolgáltató szerint Nagy-Britannia számos lehetőséget megvizsgál, Izrael diplomáciai támogatásától a brit Királyi Haditengerészetnek a térségben történő beavatkozásáig. A londoni külügyminisztériumot egyelőre nem lehetett elérni, hogy reagáljon a hírre.

Bagdadban közben megkezdődött az Irán és az 5+1-es országcsoport újabb tárgyalási fordulója. Az iszlám köztársaság, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország tárgyalói igyekeznek elejét venni, hogy a vitatott atomprogram miatt fegyveres konfliktus veszélye alakuljon ki a közép-keleti térségben.

A tárgyalás az iraki főváros központjában lévő, szigorúan őrzött zöld zónában zajlik. A megbeszélést eredetileg egynaposra tervezték, de diplomaták szerint nem kizárt, hogy csütörtökön is folytatódik az egyezkedés. Szaíd Dzsalili, az iráni küldöttség vezetője reményét fejezte ki, hogy a mostani fordulóval új szakasz kezdődik Irán és a hatok viszonyában. Úgy tűnik, hogy a Nyugat felismerte: a nyomásgyakorlás eszközével nem megy semmire – fogalmazott. Az érintett országok szerdán tanácskoznak Bagdadban az iráni atomprogramról, és a Nyugat hajlandó megoldási javaslatot tenni, ha Irán kész átlátható módon fejleszteni atomprogramját.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója kedden bejelentette, hogy megállapodott az iráni vezetőkkel arról, megkönnyítik Teherán gyanús nukleáris tevékenységének – régóta megrekedt – ellenőrzését, s erről hamarosan egyezményt írnak alá. Ehud Barak szerdán szkeptikusan foglalt állást a megállapodásról. Úgy vélte, Teherán csak a vitatott atomprogramja miatt ránehezedő nemzetközi nyomást akarja kijátszani ezzel.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.