Mindszentyt méltatták Bécsben

Emlékmisével és koszorúzással emlékeztek vasárnap, halálának 37. évfordulóján Bécsben Mindszenty Józsefre.

PR
2012. 05. 06. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén százhúsz éve született bíboros, hercegprímás emlékére az irgalmasrendiek templomában mutattak be magyar nyelvű misét. A templom közvetlen szomszédságában áll a rend kórháza, ahol Mindszenty József 1975-ben meghalt. A misét Varga János, a bécsi Collegium Pázmáneum rektora, Vencser László, az osztrák Püspöki Konferencia idegen nyelvű lelkipásztori hivatalának igazgatója, valamint Hesz Attila Árpád pálos rendi szerzetes pap, a heiligenkreuzi papi szeminárium igazgatóhelyettese celebrálták. A megemlékezésen jelen volt Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi magyar nagykövet is.

Mindszenty József halálával „kihunyt egy fáklya, amely az egész egyház számára világított” – idézte fel VI. Pál pápa szavait beszédében a Pázmáneum rektora a jórészt ausztriai magyar hívők előtt. Beszédében Varga János úgy fogalmazott, Mindszenty a hit, a hitből fakadó rettenthetetlen erő, és az egyház iránti önzetlen odaadás példaképe volt. Felidézte, hogy a bíboros összesen 28 évet, életének mintegy egyharmadát töltötte börtönben, házi őrizetben, illetve emigrációban. „Ennek ellenére soha nem tört meg, nem volt reményvesztett, hanem mindig tett a magyarságért” – hangsúlyozta. Erkölcsi példamutatásnak tekinthető az is, hogy Mindszenty bíboros mindazt, amit elszenvedett, tudatosan vállalta és szenvedte el – mondta.

A misét követően a templommal szomszédos irgalmasrendi kórház aulájában álló Mindszenty-mellszobornál tartottak rövid megemlékezést. A szobornál elhelyezték a magyar nagykövetség, az Ausztriai Magyar Szervezetek és Egyesületek Központi Szövetsége és a Collegium Pázmáneum koszorúját.

Mindszenty József 1892-ben Csehimindszenten született Pehm József néven. 1915-ben szentelték pappá. XII. Pius pápa 1944-ben veszprémi püspökké nevezte ki. 1944. november 27-én letartóztatták és előbb Veszprémben, majd Sopronkőhidán, végül Sopronban raboskodott, innen térhetett vissza Veszprémbe. XII. Pius pápa 1945-ben kinevezte esztergomi érsekké, 1946-ban bíborossá szentelte. 1948-ban törvény- és jogellenesen letartóztatták, majd koholt vádak alapján életfogytiglani fegyházra ítélték, ami a keresztény világban nagy felháborodást váltott ki.

Az 1956-os forradalom kitörése után, október 30-án szabadították ki fogságából. November 4-én hajnalban a szovjet csapatok támadása után az Egyesült Államok nagykövetségén kért és kapott menedéket. 1971. szeptember 28-án elhagyta a követséget és Rómába, majd Bécsbe ment. Haláláig Bécsben, a Pázmáneum épületében lakott. Ausztriában, Mariazellben temették el, ahol 1991-ig magyarok sokasága rótta le tiszteletét sírjánál. 1990. május 18-án a magyar Legfelső Bíróság kinyilvánította, hogy Mindszenty József ártatlan. Holttestét 1991. május 4-én ünnepélyesen hazahozták és újratemették az esztergomi bazilika kriptájába. A bíboros boldoggá avatási eljárása folyamatban van a Vatikánban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.