A katonák ügyében eljáró nyomozótiszt továbbította javaslatait a régióért felelős amerikai déli parancsnokságot irányító Douglas Fraser tábornoknak. A 12 katona és az elnök biztonságáért felelős Secret Service 12 embere 21 prostituáltat vitt fel a szállására Cartagenában, amikor a kolumbiai városban Obama elnök látogatásának biztosítását készítették elő.
A Secret Service érintett ügynökei közül 8-an kiléptek a szolgálat kötelékéből, egynek megvonták a biztonsági jogosultságát, hármat pedig felmentettek. A három haderőnemet képviselő katonák ügyében a vizsgálat lezárásáig nem született döntés. Jose Ruiz, a déli parancsnokság szóvivője szerint Fraser tábornok napokon belül dönt arról, hogy elfogadja-e a jelentést, avagy visszaküldi és további nyomozást kér.
Noha a türelmi zónákban Kolumbiában a prostitúció legális, annak igénybevételét az amerikai katonai szabályzat egyértelműen tiltja. Az amerikai titkosszolgálatok megállapították, hogy a szóban forgó örömlányok egyike sem köthető terrorizmushoz vagy kábítószerkartellekhez.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt