A lap azon felvetésére, hogy az Európai Bizottság megkérdőjelezte a magyarországi „demokrácia minőségét”, Martonyi János elmondta: Magyarország parlamentáris demokrácia az összes fékkel és ellensúllyal. Felvetődött néhány legitimációs kérdés az Európai Parlamentben, de ezeket rivális politikai pártok fogalmazták meg. „Ez a politikai játék része Európában, hogy megkérdőjelezik a politikai ellenfelek demokratikus elkötelezettségét. Néha ez túllép egy mértéket és egyfajta sértéssé válik. Ekkor szükségessé válik ennek visszautasítása. Mi ezt tesszük” – hangoztatta.
Hasonló véleményének adott hangotkorábban Navracsics Tibor is. A miniszterelnök-helyettes szerint nagyon érzékeny az Európai Unió minden magyar kérdésben, a figyelem középpontjában vagyunk. Mint mondta, olyan kérdésekre is válaszolnunk kell, amelyek más országoknál elő nem fordulnak.
Martonyi János szerint főleg gazdasági okokból kérdőjelezik meg a magyarországi demokrácia minőségét. „Bevezettünk egy magas adót a bankrendszerben, amit nem jól fogadtak – micsoda meglepetés! – a bankok. Ma már az EU 11-12 tagállama teszi ugyanezt. Ugyancsak bevezettünk különadókat az energia és a telekommunikáció területén. A bankokat is megadóztattuk, de volt némi feszültség főleg a külföldi tulajdonú bankokkal. A megsértett gazdasági érdekek alakultak át politikai tiltakozássá” – mondta.
A külügyminiszter szerint a másik ok az Európában az állítólagos ideológiák között folyó harc. A magyar alaptörvény bevezető részében van egy hivatkozás a kereszténységre. Martonyi többek között hangsúlyozta: Magyarország nem létezne a kereszténység nélkül. „Ha több mint ezer évvel ezelőtt a magyar vezetés nem dönt a kereszténység felvételéről és nem kér koronát a pápától, akkor az én országom valószínűleg eltűnt volna. Abban az időben az (állam)alapítás része volt az állam és az egyház. (...) Ez a mi identitásunk” – fejtegette.
Martonyi János a kétoldalú kapcsolatokról elmondta, a magyar kormány nagyobb kereskedelmi forgalmat akar, és lényegesen több brazil beruházást szeretne látni Magyarországon. Szeretné, ha több brazil diák tanulna Magyarországon, több turista érkezne és erősödne a tudományos együttműködés. Ugyancsak szeretné látni Brazília hangsúlyosabb jelenlétét Közép-Európában, Magyarország szomszédainál.
Ismert, Martonyi János a globális külpolitikai nyitás jegyében 2012. május 15–18. között hivatalos látogatáson vesz részt Brazíliában, a világ ötödik legnagyobb területű és hatodik legnagyobb gazdaságú országában.