Társutasok és útitársak

A baloldali-liberális berlini napilapban Matthias Meisner Merkel hagyta, hogy a fegyverlobbi vele repüljön című cikkében tudósít egy parlamenti interpellációban nyilvánosságra került tényről.

2012. 05. 31. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel kancellárt és kormányának tagjait rendszeresen elkísérték fegyverlobbisták külföldi útjaira. Ez derül ki abból az interpellációs válaszból, amit a Baloldali Párt kérdésére adott a szövetségi kormány.

Eszerint a 2009-es választások óta tíz olyan útra kísérték el fegyverlobbisták a kancellárt, illetve a kormánytagokat, amelyek az úgynevezett fegyver-ellenőrzési törvény alá esnek. Az úti célok között szerepelt Törökország, Egyesült Arab Emirátusok, Szaúd-Arábia, Bahrein, Katar, India, Angola, Kenya és Nigéria. Az utasok általában az elnökség tagjai vagy az ügyvezetők voltak – nyilatkozta Emily Haber külügyi államtitkár.

Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter 2009-től 16 országba vitt hadiipari lobbistát, például Jemenbe, Szaúd-Arábiába és Indiába. Rainer Brüderle (FDP) gazdasági miniszter esetében Brazíliába, Indiába és Törökországba szervezett úton tartoztak lobbisták a delegációhoz.

A kormány csak olyan cégek képviselőit sorolták fel az utazások esetében, amelyek „érzékelhető biztonságpolitikai érdekekkel rendelkeznek”.

Számos utazás esetében a delegációk számára lehetőség nyílt magas rangú politikusokkal, valamint a gazdaság ottani képviselőivel történő találkozókra és megbeszélésekre. A kormány képviselője úgy fogalmazott, a gazdasági küldöttek külön programon vettek részt, amely párhuzamosan zajlott a kancellár és a miniszterek számára szervezett rendezvényekkel.

Jan van Aken, a Baloldali Párt képviselője teljes meglepetéséről beszélt azzal kapcsolatban, hogy hányan is utaztak. Véleménye szerint fegyverszállítmányok és egyéb hadiipari termékek kivitele államok közötti konfliktusokat válthat ki és katasztrofálisan hathat a célországok emberi jogi helyzetére. Van Aken feltűnőnek nevezte, hogy a fregattépítésben érdekelt Thyssen Krupp Marine Systems AG különösen gyakran vett részt ezeken az utakon. A cég képviselői Merkelt öt, Westerwellet hét, Brüderlet két útjára kísérték el.

Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.