Angela Merkel kancellárt és kormányának tagjait rendszeresen elkísérték fegyverlobbisták külföldi útjaira. Ez derül ki abból az interpellációs válaszból, amit a Baloldali Párt kérdésére adott a szövetségi kormány.
Eszerint a 2009-es választások óta tíz olyan útra kísérték el fegyverlobbisták a kancellárt, illetve a kormánytagokat, amelyek az úgynevezett fegyver-ellenőrzési törvény alá esnek. Az úti célok között szerepelt Törökország, Egyesült Arab Emirátusok, Szaúd-Arábia, Bahrein, Katar, India, Angola, Kenya és Nigéria. Az utasok általában az elnökség tagjai vagy az ügyvezetők voltak – nyilatkozta Emily Haber külügyi államtitkár.
Guido Westerwelle (FDP) külügyminiszter 2009-től 16 országba vitt hadiipari lobbistát, például Jemenbe, Szaúd-Arábiába és Indiába. Rainer Brüderle (FDP) gazdasági miniszter esetében Brazíliába, Indiába és Törökországba szervezett úton tartoztak lobbisták a delegációhoz.
A kormány csak olyan cégek képviselőit sorolták fel az utazások esetében, amelyek „érzékelhető biztonságpolitikai érdekekkel rendelkeznek”.
Számos utazás esetében a delegációk számára lehetőség nyílt magas rangú politikusokkal, valamint a gazdaság ottani képviselőivel történő találkozókra és megbeszélésekre. A kormány képviselője úgy fogalmazott, a gazdasági küldöttek külön programon vettek részt, amely párhuzamosan zajlott a kancellár és a miniszterek számára szervezett rendezvényekkel.
Jan van Aken, a Baloldali Párt képviselője teljes meglepetéséről beszélt azzal kapcsolatban, hogy hányan is utaztak. Véleménye szerint fegyverszállítmányok és egyéb hadiipari termékek kivitele államok közötti konfliktusokat válthat ki és katasztrofálisan hathat a célországok emberi jogi helyzetére. Van Aken feltűnőnek nevezte, hogy a fregattépítésben érdekelt Thyssen Krupp Marine Systems AG különösen gyakran vett részt ezeken az utakon. A cég képviselői Merkelt öt, Westerwellet hét, Brüderlet két útjára kísérték el.
Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)