Az elnöki palotában hétfőn tartott Európai vita című konferencián Komorowski a lap szerint a nemzeti korrekció pozitív példájaként a baloldali Francois Hollande francia elnökválasztási győzelmét mutatta fel. Véleménye szerint a tagállamokban tartott választások eredményeit az európai politikusoknak messzemenő alázattal illene fogadniuk.
Komorowski kiemelte, hogy maga is támogatja a föderációs elképzeléseket, de azok forszírozása aktivizálhatja a radikális ellenzéket. Véleménye szerint az európai társadalmak jelenleg konkrét megoldásokat és nem a jövőre vonatkozó elképzeléseket várnak, így „az Európai Unión belül érzékelhető renacionalizációs folyamatok” kapcsán nem szabad figyelmen kívül hagyni a tagállamok állampolgárainak szükségleteit, mert különben a következő választásokon a radikális pártok akár megkétszerezhetik eddigi támogatottságukat.
Az államfő elképzelései nem esnek egybe a kormányzat szorosabb integrációt támogató koncepciójával, amellyel Varsó a gazdasági válságot orvosolná. Radoslaw Sikorski külügyminiszter márciusi parlamenti beszédében – a lengyel külpolitika ez évi irányvonalát felvázolva – azt hangsúlyozta, hogy Európa jövője a teljes egyenlőségen alapuló föderáció, amelyet az integráció elmélyítésével és a tartós politikai unió megalapozásával lehet létrehozni.
Franco Frattini is az integráció elmélyítése mellett szállt síkra hétfői budapesti előadásában. A volt uniós biztos véleménye szerint a mostani válság az integráció szorosabbá tételére is lehetőséget kínál. Ha nincs olyan hatékony szupranacionális, vagyis nemzetek feletti kormányzás, amely gyorsan képes reagálni a változásokra, akkor a válságból való kilábalás sem lesz egyszerű – mondta az olasz politikus. Kiemelte: meggyőződése, hogy olyan nemzeti kormányokra van szükség, amelyek elfogadják, hogy a nemzeti szuverenitást a kulcsterületeken – például gazdasági kormányzás – át kell adniuk az Európai Uniónak.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?