A szakértő hétfőn azt mondta, hogy a hadsereg, amely Hoszni Mubarak elnök tavaly februári lemondása óta a hatalmat gyakorolja, „erőteljesen átrendezte, megnyirbálta” az elnöki jogköröket, így nem tudni, pontosan mely területekre terjed majd ki az új államfő befolyása.
Kitért arra, hogy az új elnök, Mohammed Murszi azt ígérte, az új kormányban minden politikai erő képviseltetheti majd magát, de részleteket nem árult el arról, miként akarja ezt megvalósítani.
Továbbra is a hadseregé tehát a fő hatalom, és Mohammed Murszi köszönetet mondott a fegyveres erőknek a forradalomban játszott szerepükért – mutatott rá. Kiemelte, elképzelhető, hogy hosszú távú „együttélésre” rendezkedik be a kormányzat és a hadsereg, mivel ez egyfajta folytonosságot ad a rendszernek.
A külpolitikai irány nem változik
Véleménye szerint az elnökválasztás után nem változik alapvetően az egyiptomi külpolitika iránya. Bár az egyiptomi–izraeli békemegállapodás újratárgyalását többen felvetették, az 1979-ben aláírt szerződést a tavaly év elején kirobbant egyiptomi népfelkelés idején nem mondták fel, és ezt – mint mondta – valószínűleg a jövőben sem teszik meg.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Sínai-félszigeten a szélsőségesek térnyerése – dzsihádisták, beduin banditák, a szomszédos Gázai övezetből beszivárgó palesztin harcosok akciói – miatt ingatag a biztonsági helyzet, és Izrael úgy látja, hogy az egyiptomi kormányzat nem képes ellenőrzése alatt tartani a térséget.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában