„A királynő az egyetlen, aki a mocsok felett tudott maradni”

II. Erzsébet népszerűségének okát kutatták a brit lapok a gyémántjubileum napján.

Kovács N. László
2012. 06. 03. 6:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A monarchia népszerűsége évtizedes tetőponton áll, és ez nem kis részben a nyolcvanhat éves Erzsébet hatvanéves uralkodásának köszönhető – ebben a kérdésben jobb- és baloldali lapok egyaránt egyetértenek. „Huszonöt éves kora óta egyetlen pillanatra sem vesztette el kötelességtudatát – fogalmaz a The Telegraph. – Csendes, legkevésbé sem hivalkodó méltósága elhallgattatta a republikánus hangokat. Legnagyobb erénye, hogy királyian rejtélyes tudott maradni: bár ő az ország legismertebb embere, mégis a mai hírességek tökéletes ellentéte.”

Sokan unottságnak, lenézésnek tekintik érzelemmentes viselkedését – ez azonban valójában nem más, mint „az angol nemzeti karakter tisztelettudásának tökéletes kifejeződése” – írja a Daily Mail. „Való igaz, voltak izgalmasabb, jobban megnyíló, színesebb egyéniségű uralkodóink, akik beavatkoztak a politikába és csatába vezették a seregeket. De olyan, aki több odaadással vagy keményebben szolgálta hazáját, nem létezett” – összegez a konzervatív lap publicistája.

Nem minden olyan csillogó azonban a szigetországban, mint a jubileumi ünnepség gyémántjai. A második erzsébeti kor a többségnek elhozta a jólétet, a modern egészségügyi ellátást és a növekvő élettartamot – az emberek fele mégis úgy érzi, jobb volt az élet hatvan évvel ezelőtt. A konzervatív Daily Mail és a baloldali The Guardian publicistája is a „hanyatlás” szót használja a világháború utáni évtizedekre – a két igen különböző beállítottságú lap ráadásul még az okban is nagyrészt egyetért: a felelős a politikai elit. „A Winston Churchill nevével fémjelzett ötvenes évek nagyjait egy magániskolában nevelkedett, elkényeztetett, egész életében a kiváltságosokhoz tartozó réteg váltotta fel” – jegyzi meg a Mail. „A világháború utáni tettvágyat és optimizmust pedig a tehetetlenség érzése – írja a The Guardian. – A gazdasági válság bekövetkeztével az embereknek végleg rá kellett döbbenniük, hogy vezetőik a legkisebb mértékben sem képesek őket megvédeni a bankárok ámokfutásának következményeitől”.

II. Erzsébet ereje és népszerűsége éppen ebben rejlik: ő az a személy, akire „nem hatnak a piaci folyamatok”, ahogy a The Guardian fogalmaz. „Ő az egyetlen, aki a mocsok felett lebeg, akit nem érint a piac szégyentelen kapzsisága, és nem tagja a kormánynak, mely nem akar és nem is képes gátat szabni a nyerészkedésnek. A szebb idők nagy problémája, hogy az uralkodó túlságosan elkülönül alattvalóitól. Paradox módon mára épp ez a másság lett Erzsébet legnagyobb erőssége. A királynő maradt az egyetlen közintézmény, melyben vakon bízhatunk” – szól az írás.

(The Guardian, guardian.co.uk, The Telegraph, telegraph.co.uk, Daily Mail, dailymail.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.