Alekszandr Lukasevics moszkvai sajtóértekezletén elmondta, hogy az Aled nevű hajó Szíria tulajdonában lévő, felújított Mi–25-ös helikoptereket szállított.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Eho Moszkvi rádiónak úgy nyilatkozott, hogy a három helikopter mellett a hajó légvédelmi eszközöket is szállított, amelyek csak támadás visszaverésére használhatók, a szíriai kormányellenes tüntetők ellen nem vethetők be.
A Daily Telegraph című brit lap szerint a Kalinyingrádból útnak indult teherhajót tulajdonosa, az orosz Femco cég leállította Skócia partjainál, miután értesült arról, hogy a Standard Club brit biztosítótársaság megvonta a biztosítást.
Másodszor is elindul az Aled
Lukasevics szerint az eddig a Curacao-sziget zászlaja alatt közlekedő hajó visszatér Oroszországba, szombatra várják Murmanszk kikötőjébe, ahonnan immár orosz zászló alatt hajózva indul ismét Szíriába. Ezzel azt szeretnék elkerülni, hogy feltartóztassák a hajót.
A szállítmány célba juttatása azt jelzi, hogy Moszkva a nemzetközi nyomásgyakorlás ellenére sem engedte el Bassár el-Aszad szíriai elnök kezét. Szíriában az arab tavasz hullámán tavaly robbantak ki kormányellenes megmozdulások, majd ezek fegyveres összecsapásokba torkolltak a hadseregből dezertált katonák és a kormányerők között. A damaszkuszi kormányzat brutális erővel próbálta leverni a megmozdulásokat. A 15 hónapja tartó összecsapásokban az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja nevű szervezet csütörtöki bejelentése szerint eddig 15 ezer ember vesztette életét.
Ahogy arról az MNO beszámolt, Az Arab Liga szeretné „megerősíteni” Kofi Annannak, a liga és az ENSZ szíriai különmegbízottjának mandátumát annak érdekében, hogy a nemzetközi közösség biztos lehessen benne, a felek betartják az Annan-féle béketerv pontjait. Oroszország és Kína eközben óva int attól, hogy Szíriában megismétlődjön a „líbiai forgatókönyv”. Ben Helli, az Arab Liga főtitkárhelyettese pedig támogatásáról biztosította a nemzetközi Szíria-konferencia megrendezésére vonatkozó orosz kezdeményezést. Bővebben>>>