Két év letöltendő börtönbüntetésre ítélte jogerősen Adrian Nastase szociáldemokrata (PSD) politikust a legfelső bíróság június 20-án, majd csütörtök éjjel a rendőrök érkezésekor megpróbált végezni magával. Az egykori kormányfőt amiatt ítélték el, hogy a 2004-es államfő-választási kampány finanszírozásához az Állami Építkezési Felügyelet egyik hivatalos rendezvényén gyűjtött pénzt.
A Minőség trófeája című tanácskozáson több mint 1,6 millió euró gyűlt össze a részvételi díjakból. A pénz négy olyan céghez került, amelyet Nastase két bizalmasa ellenőrzött. Innen az összeg egy másik társasághoz folyt át, amely különféle szolgáltatásokat nyújtott a politikus elnökválasztási kampányában. A per tárgyalásain Nastase mindvégig ártatlannak vallotta magát, és azt mondta: az ellene folyó eljárás politikai indíttatású.
Nastasét egyébként idén áprilisban három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a legfelső bíróság zsarolás bűntette miatt, míg a csúszópénz elfogadásának vádja alól felmentette. Indoklásában a bíróság rámutatott: kormányfőként Nastase személyesítette meg a román politikum korruptságát, amelyre az igazságszolgáltatásnak határozott választ kell adnia.
Négy évig vezette az országot
Nastase 1950-ben született Bukarestben, politikai karrierje 1989-et követően kezdett fölfelé ívelni. Rögtön az első választást követően bejutott a parlamentbe, majd 1990 júniusától 1992 novemberéig külügyminiszter volt. 1992–ben az alsóház elnökévé választották, majd a szociáldemokraták 1996-os választási vereségét követően a párt frakcióvezetője lett.
2000-ben a szocdemek sikerét követően elfoglalhatta a miniszterelnöki posztot, kormányzása alatt Románia nagy lépésékkel haladt az Európai Unió felé. A gazdasági növekedés jelentősen felgyorsult, az infláció elviselhető mértékűre csökkent. 2004-ben a román alkotmány értelmében Ion Iliescu nem indulhatott újra az elnöki tisztségért, így a szociáldemokraták Nastasét jelölték erre a posztra.
Egyre több korrupció
Az elnökválasztás óriási küzdelmet hozott, mivel az első fordulóban Nastase még 7 százalékos előnyben volt Traian Basescuval szemben, azonban a második fordulóban jelentős fordulat történt. Basescu a voksok 51,2 százalékával megnyerte a választást, míg Nastase 48,8 százalékot ért el. Fontos arra is emlékeztetni, hogy akkor az RMDSZ a szociáldemokrata miniszterelnök javára lépett vissza, majd Nastase vereségét követően a jobbközép erőkkel kötött koalíciót.
A nem várt vereséget követően Nastase ismételten az alsóház elnöke lett, de 2006-ban erről a posztjáról is leváltották. Ezt követően többször fölmerült, hogy a politikus ismét visszatérjen az első vonalba, de egyre több korrupciós ügy látott napvilágot róla, amely lehetetlenné tette, hogy komolyabb szerepet vállaljon a pártjában.
Jó üzlet
A mostani korrupciós ügy előtt Nastase több „nagyon érdekes sztoriba” keveredett. 1998-ban – amikor még nem volt miniszterelnök – 700 négyzetméter alapterületű, igen értékes telekingatlant vásárolt mindössze 11 ezer dollárért, azaz a valós piaci ár huszonötödéért. Korábban ez az ingatlan egy azóta korrupció vádjával elítélt szociáldemokrata parlamenti képviselő, Gabriel Bivolaru birtokában volt, aki 1996-ban saját anyósának adta el azt akkor, amikor már folyt ellene a bűnügyi eljárás.
Az anyós később egy közvetítő útján Nastase ügyvédi irodájának adta tovább a telket, amely így került potom pénzért Nastase tulajdonába. A vádlók azt gyanították, hogy Bivolaru ezzel a tranzakcióval próbálta „lefizetni” a vezető szociáldemokrata politikust, így remélve, hogy a parlament nem fosztja meg majd őt mentelmi jogától. Mandátumának lejárta előtt két hónappal a korrupcióellenes ügyészség megállapította, hogy az említett tranzakció törvényes volt, le is zárta az ügyet. Miután Basescu 2004 végén legyőzte az elnökválasztáson Nastasét, 2005 őszén a korrupcióellenes ügyészség ismét vizsgálatot indított az ügyben, s az vádemeléssel végződött, de később felmentették.
10 millió eurós vagyon
2006-ban az Evenimentul Zilei ingatlanszakértőkkel becsültette fel a Nastase család vagyonát, mely eszerint tízmillió euróra rúg. Ezzel az összeggel a volt kormányfő elvileg a 237. helyen kerülne be a 300 leggazdagabb román állampolgár Capital-féle toplistájába. A szakértők az édesanyja, Elena Nastase és anyósa, Irina Miculescu nevén szereplő ingatlanok értékét is felbecsülték.
A pénzmosás elleni hatóság már 1999-ben vizsgálta, hogyan került Dana Nastase az Austria Creditanstalt Bankban nyitott számlájára 400 ezer dollár, illetve hogy ez az összeg ugyanaz-e, amit Alexandru Bittner, Nastase üzletember barátja fizetett ki a volt miniszterelnök nagynénjének, Tamara Cernasovnak három ingatlanért. Az eljárás felmentéssel végződött.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő