”Ez Magyarország számára nem fogadható el”

Az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó tárcavezetői részleges egyetértésre jutottak a felzárkóztatási jogszabálycsomagról.

BL
2012. 06. 26. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csomagot két részletben tárgyalták, az első részt áprilisban tekintették át, és már akkor elfogadtak bizonyos általános megközelítést tükröző megállapításokat. Győri szerint a kidolgozott dokumentumcsomag fő erénye magyar szemszögből nézve az, hogy a kohéziót olyan befektetési eszköznek tekinti, amely a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés szolgálatában áll.

Bővül a kör

Az államtitkár kitért arra: sikerült elfogadtatni egyebek közt azt, hogy a lakossági energetikai projektek is részesülhessenek kohéziós támogatásban. A kohéziós jogszabálycsomag még nyitott kérdéskörében – ami azzal kapcsolatos, hogy az unió országspecifikus ajánlásai vagy pedig a nemzeti reformstratégiák jelentsék a viszonyítási pontot bizonyos vonatkozásban – a magyar államtitkár reményei szerint ez év végéig születhet megállapodás.

Győri felhívta a figyelmet arra, hogy a 27 uniós tagállam közül 15 – az úgynevezett „kohézió barátai” országcsoport, amelybe beletartozik Magyarország is – a luxemburgi tanácskozással párhuzamosan közös állásfoglalást tett közzé, a befektetések minőségének fontosságát hangsúlyozva. A csoport tagjai nemrégiben megrendezett bukaresti csúcstalálkozójukon elismerték ugyan, hogy az unió elmaradottabb térségeinek felzárkóztatására fordítandó támogatási rendszer reformra szorul, de leszögezték, hogy ez szerintük nem járhat a kohéziós alapok csökkenésével.

Igazságtalan tervezet készül

A kohéziós jogszabálycsomag ugyanakkor – hívta fel a figyelmet az államtitkár – önmagában nem áll meg a lábán, hanem csak a szintén kidolgozás alatt álló középtávú uniós pénzügyi kerettel együtt, amely a 2014 és 2020 közötti időszakra jelöli majd ki az uniós költségvetés elköltésének fő irányait. E kerettervezet a jelenlegi formájában Magyarország számára nem fogadható el, mert csökkentené az országnak jutó kohéziós forrásokat. Győri leszögezte: igazságtalan, hogy a tervezet alapján a szegényebb országok kevesebb kohéziós támogatásban részesülnének.

Áder János is a Magyarországnak járó kohéziós támogatás értékének megőrzését szorgalmazta hétfőn Brüsszelben. „Tekintsék e forrásokat a válságkezelés egyik lehetséges eszközének” – javasolta a köztársasági elnök José Manuel Durao Barrosónak, az Európai Bizottság, valamint Herman Van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének. Hozzátette, mindketten kedvezően reagáltak a magyar felvetésre. Barroso – mondta – úgy fogalmazott, hogy az általa irányított uniós javaslattevő–végrehajtó intézmény Magyarország partnere lesz ebben a kérdésben.

Ismert, Csaba László akadémikus úgy fogalmazott a tervezet kapcsán: „kilóg a lóláb, nem valamilyen szakmai megfontolás, hanem az EU pénzügyi keretének leszorítása motiválja a bizottság javaslatát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.