Magyarország nem csökkentené ezt az értékes forrást

Hazánk számára különösen fontos, hogy a 2014–2020 közötti uniós költségvetési időszakban ne csökkenjenek az EU kohéziós alapjának forrásai.

PR
2012. 06. 05. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió szempontjából a kohéziós források felhasználása befektetésnek tekinthető, amelyek többletértéket teremtenek, és hozzájárulnak a munkahelyteremtéshez, a növekedéshez – mondta Johannes Hahn, az EU regionális politikáért felelős uniós biztosa kedden a parlamentben az EU regionális politikáját fókuszba állító tanácskozáson.

A rendezvényen Hörcsik Richárd, az Országgyűlés európai ügyek bizottságának elnöke kiemelte: Magyarország számára különösen fontos, hogy a 2014–2020 közötti uniós költségvetési időszakban ne csökkenjenek az EU kohéziós alapjának forrásai.

Hozzátette: az unió kohéziós forrásainak megőrzése azért is kiemelt jelentőségű, mert az EU-ban ez az egyik legeredményesebb közösségi politika, a kohéziós források felhasználásával az elmúlt 10 év során 2,4 millió új munkahely jött létre. A magyar álláspont az, hogy a kohéziós források mértékét nem szabad csökkenteni – emelte ki Hörcsik Richárd.

Az eladósodás nélküli fejlődést segítik


Magyarország uniós belépését követően az országba áramló kohéziós források jelentősen, egyes számítások szerint 2004 óta 9 százalékkal növelték a GDP-t – mondta Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára.

Kiemelte: a magyar uniós csatlakozás után, 2004-től mintegy 8 milliárd euró, folyó áron hozzávetőleg 2400 milliárd forint kohéziós alapból származó uniós pénz érkezett az országba. „A kohéziós források azt segítik, hogy eladósodás nélkül fejlődjünk” – hangsúlyozta az államtitkár.

„Elfogadhatatlan”

Deutsch Tamás kulcsfontosságúnak nevezte azt az európai parlamenti állásfoglalást, amely szerint a kohéziós politika forrásai nem csökkenhetnek. Deutsch Tamás szerint elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság mostani tervezete szerint 2014–2020 között mintegy 20 milliárd euróval kevesebb pénz állna a kohéziós politika rendelkezésére, mint a 2007–2013 közötti költségvetési ciklusban.

Nem jótékonyság

Csaba László akadémikus az MTI-nek azt mondta: „kilóg a lóláb, nem valamilyen szakmai megfontolás, hanem az EU pénzügyi keretének leszorítása motiválja a bizottság javaslatát”. Hangsúlyozta: amikor a gazdasági visszaesés nemcsak elvi lehetőség, hanem az unió számos országában megvalósul, akkor az unió mint egyfajta közintézmény van abban a helyzetben, hogy pénzt költsön, anticiklikus politikát folytasson. Az uniós kohéziós költés nem jótékonyság, hanem beruházás, ezt alá lehet támasztani a munkahelyteremtésekkel, a gazdasági növekedés feltételeinek létrehozásával – fűzte hozzá.

Nem csökkentenének a kohézió barátai

Ismert, múlt héten a kohézió barátai elnevezésű bukaresti csúcstalálkozón a résztvevők elismerték, hogy az unió elmaradottabb térségeinek felzárkóztatására fordítandó támogatási rendszer reformra szorul, de ekkor is leszögezték, hogy ez szerintük nem járhat a kohéziós alapok csökkenésével.

A találkozón részt vett a magyar miniszterelnök is, aki egy interjúban óriási sikernek nevezte, hogy június 22-én várhatóan megszüntetik a hazánkat érintő kohéziós pénzek felfüggesztését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.