Húszéves szabadságvesztést kértek az egykori kormányfőre

Ramush Haradinajt emberiesség elleni bűnökkel, a hadviselés törvényeinek és a háborús szokásjogok megszegésével vádolják.

TK
2012. 06. 26. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paul Rogers, az NT ügyésze a törvényszék hágai székhelyén tartott meghallgatáson kijelentette, hogy a Haradinaj terhére rótt bűncselekményekért húsz évi szabadságvesztés a legkisebb kiszabható büntetés.

Ramush Haradinajt emberiesség elleni bűnökkel, a hadviselés törvényeinek és a háborús szokásjogok megszegésével vádolják. Haradinaj az 1998-1999-es koszovói harcok idején az albán többségű Koszovó Szerbiától történő elszakadásáért küzdő Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) nevű gerillahadsereg regionális parancsnoka volt.

A belgrádi hatóságok szerint parancsnoksága alatt több mint 300 szerbet és számos, az UCK-hoz nem lojális albánt gyilkoltak meg, továbbá több mint 400 embert raboltak el. Az NT az elsőfokú eljárásban, 2008 áprilisában felmentette a terhére rótt 37 vádpont alól.

Az NT fellebbezési tanácsa 2010 júliusában megsemmisítette Haradinaj felmentő ítéletét, arra hivatkozva, hogy a tanúkat megfélemlítették. A fellebbezési tanács döntése értelmében a pert hat vádpont alapján felújították.

Haradinaj a 2004-es választások eredményeként miniszterelnök lett, de három hónapra rá az NT vádat emelt ellene, ezért lemondott posztjáról és önként feladta magát a törvényszéknek. Az NT május elején ideiglenesen szabadlábra helyezte a volt gerillavezért, akit az EU koszovói rendőrségi és igazságügyi missziója (EULEX) hetente ellenőriz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.