A stratégia értelmében Brüsszel támogatná az emberkereskedelem elleni nemzeti bűnüldöző szakhatóságok létrehozását. Emellett közös európai nyomozócsoportokat hoznának létre, és minden határon átnyúló ügy megoldásába bevonnák az Europolt és az Eurojustot, az unió rendőri, illetve igazságügyi együttműködési szervezetét.
További kiemelt cél az áldozatok egyértelmű tájékoztatása a segítségnyújtással, egészségügyi ellátással, tartózkodási engedéllyel és munkavállalással kapcsolatos jogaikról. Az Európai Bizottság emberkereskedelem elleni „koalíciót” szeretne kialakítani a vállalatok és az érdekeltek közötti együttműködés érdekében, valamint létre kívánja hozni az áldozatok védelmével és támogatásával foglalkozó civil társadalmi szervezetek és szolgáltatók uniós platformját.
Többnyire a nők esnek áldozatul
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet friss becslései alapján az áldozatok száma világszerte mintegy 20,9 millióra tehető, közülük 5,5 millió gyermek. Az EU tagállamaiban azonosított áldozatok háromnegyede szexuális kizsákmányolás céljából válik emberkereskedelem tárgyává, de a kiszolgáltatott helyzetű nőket és férfiakat, fiúkat és lányokat munkára kényszerítés, szervkivétel, koldulás, háztartási szolgaság, kényszerházasság, illegális örökbefogadás, illetve a kizsákmányolás egyéb formái céljából is kereskedelem tárgyává teszik. 2008 és 2010 között a női áldozatok aránya 79 százalék volt, ebből 12 százalék kiskorú. Az Europol szerint a bűncselekményekre, például szervezett koldulásra vagy bolti lopásra szánt, áruként kezelt gyermekek „ára” mintegy 20 ezer euró.