Hamenei vasárnapi – az állami televízió által ismertetett – beszédében ostobának nevezte az amerikaiak és általánosságban a Nyugat magatartását. Azt állította, hogy a nyugati országok csupán saját belső problémáikat igyekeznek leplezni, amikor az iráni nukleáris ügyet első számú nemzetközi feszültségforrásként említik. Hamenei szerint ebből a célból „álnok módon” hivatkoznak az állítólagos nukleáris fegyverkezésre. Az ezzel kapcsolatos állításokat hazugságnak nevezte. Azt hangoztatta, hogy a Teherán elleni nemzetközi szankciók nem gátolják az ország fejlődését, ugyanakkor mélyítik a Nyugattal szembeni gyűlöletet az iráni lakosság körében.
A vallási vezető beszéde az Iráni Iszlám Köztársaság alapítója, Ruhollah Khomeini ajatollah halálának 23. évfordulója alkalmából hangzott el. Hamenei – akit Mahmúd Ahmadinezsád államfővel szemben Irán „erős emberének” tartanak – élesen támadta Izraelt is. Azt hangoztatta, hogy az Iránnal szembeni izraeli fenyegetések, az iráni nukleáris létesítmények ellen kilátásba helyezett katonai csapás – mint fogalmazott – Izraelre üt vissza. Szavai szerint Izrael csak azért fenyegetőzik, mert „retteg és sebezhetőbb, mint valaha”.
Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaiból, valamint Németországból álló, úgynevezett hatok csoportja között a közelmúltban folytatódtak a tárgyalások Teherán nukleáris programjáról. Az újabb tárgyalási fordulóra június közepén Moszkvában kerül sor. Értesülések szerint a „hatok” azt sürgetik, hogy Irán hagyjon fel a birtokában lévő urán dúsítottsági fokának tervezett emelésével, ami nézetük szerint már lehetővé tenné nukleáris fegyver előállítását. Teherán pedig a közelmúltban azt hangoztatta, hogy ennek fejében a Nyugatnak meg kellene szüntetnie a korábban életbe léptetett szankciókat.
Ali Hamenei ajatollah az ország legfőbb vallási vezetőjeként a nukleáris politika fő irányítója is. Hamenei a nyilvánosság előtt korábban azt hangsúlyozta, hogy Iránnak nincs szüksége nukleáris fegyverre, és megtiltotta annak előállítását. A nyugati országok azonban azt gyanítják, hogy a „színfalak mögött” ennek ellenére a fegyvergyártáshoz szükséges képességek kifejlesztésére törekszik.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni